Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководителят на синята зона във Видин: Движението се урегулира

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Синята зона във Видин функционира от 4 април тази година. Заявката тогава беше, че тя не се прави за печелене на пари, а с цел да се разтовари трафикът в града. Което може да се приеме и като възможност да се дисциплинират шофьорите да спират на обозначените места, а не където и както им падне. Прави впечатление в града, че скоби се поставят и на луксозни автомобили, което означава, че работещите в зоната спазват ангажиментите си да заскобват неправомерно паркирани коли, независимо от това колко скъпи са превозните средства. 


С въвеждането на синята зона бяха подсигурени и буферни паркинги за безплатно паркиране в периферията ѝ, няколко месеца по-късно бяха добавени и още инвалидни места. Мненията на видинчани се оказаха разнопосочни по темата, но според тях основната идея за регулиране на трафика е имала успех:

"Цял град, как може да направиш целия град синя зона. Идва някой инвалид трябва да спре чак там, две места са за инвалиди, а другите какво правят? За този беден град просто не се вижда синя зона. Синя зона има в големите градове Пловдив, София, Варна, дори и Монтана, но те са много по-добре устроени от нас. Дори и като работа... Урегулира паркирането, но това е много малко... Най-вероятно да, гледам, че се оправят. Все по-малко хора има, на които им слагат скоби, така че, предполагам, са свикнали. Аз лично съм свикнал, тъй като съм живял и в София и в Габрово и не ми е нещо ново. Трябва да има репатрак, скобата не е достатъчна... По принцип е по-добре, защото винаги можеш да намериш място. Да, по-удобно е. Има повече свободни места. Тук, ако има някаква работа покрай администрацията, постоянно има места, иначе преди като не се плащаше е много трудно по центъра да се намери".

Свикнаха ли видинчани със синята зона в града и дисциплинираха ли се по отношение на паркирането в центъра на Видин? Отговор потърсихме от ръководителя на синята зона Петър Петров:


"Общо взето хората свикнаха, когато спрат в зоната или паркират за около десетина минути и тръгват, иначе ако се задържат за по-дълго време, евентуално си взимат билетче, или пускат есемес... Горе-долу свикнаха, винаги има такива, които се опитват да минат между капките - ако не първия път, втория път си получават санкцията... Работата по принцип на сините зони, така наречени "сини зони", платените зони, е да урегулират движението, то не е да се правят пари. Все пак постъпленията, които влизат, отиват в извънбюджетна сметка и по строго определени параграфи, по 4 параграфа - така е по закон, които след това се влагат в благоустройството на средата, в която е платената зона или за заплати на хората, които обслужват зоната. Иначе, да, урегулира се движението. Доста бързо стана това, което очаквахме... Колкото и да е сигурна системата, все пак тя е електронна - по-добре е от човешкия фактор, защото тук няма човешката грешка. Но винаги има нещо, което може да се допълни... Това, което мога да кажа е, например, недостигът на апарати за самотаксуване - така наречените "паркомати". Ние имаме магазини, от които можеш да си закупиш така наречения "електронен билет", но те зависят от самите частници, а не от Общината. Затова се предвижда в бъдещ план да вкараме такива паркомати на местата, на които няма такива билетчета... По принцип не се обсъжда вдигане на таксата, като се има и предвид, че зоната я съставихме доста отскоро... Като урегулиране на други улици - във Видин винаги може да се иска. Имаме такава нагласа, говорено е, но още не е стигнало до етап на развитие. Предполагам, че като се състави новото предприятие "Синя зона" ще се започне да се работи в тази насока. От януари месец натам ще започнем усърдно да работим и в централната градска част - затваряне с бариери, камери и както казах паркомати и евентуално увеличаване на зоната, но това е още в етап на развитие". 



По отношение на инвалидните места в синята зона ръководителят ѝ Петър Петров коментира, че много хора злоупотребяват и не паркират само в рамките на позволените 4 часа, а си държат автомобилите там по цял ден. Това е и една от основните причини за недостиг на паркоместа за хора с увреждания.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46