Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог от Видин с видео съвети за добро психично здраве

Виктория Дякова, психолог
Снимка: Радио ВИДИН


Психолог от Видин публикува в социалните мрежи видеоклипове със съвети за добро психично здраве. По този начин Виктория Дякова помага на хората да се справят с проблеми от ежедневието си. Сред видеоматериалите е и кратък филм, който е озаглавен "Ментализация". Психологът дава съвети как да се справим с бърнаута, тревожността, усложненията във връзките и много други. Виктория Дякова разказва, че е започнала да публикува в социалните мрежи, защото често хората не споделят и се опитват да се справят сами:

"Хората имат различни проблеми, обаче не говорят толкова за тях... Когато имат проблеми, хората понякога си ги оставят за себе си и в такъв случай се надявам да успяват да си помагат с моите видеа, които правя. Те са по актуални, наболели проблеми, това, което е болестта на новото време са паник атаките, тревожните разстройства, пост ковид синдромът и всички последствия от него. Това е начин, по който човек, когато остане сам, да си направи добра саморефлексия, да види къде се намира, да се замисли какво би могъл да промени... Относно краткия филм- "Ментализация" е нещо, което много отдавна исках да направя. Идеята беше да е малко по-различен от видеата... Опитала съм се да бъда максимално стегната и кратка, да дам някакви макар и малки ресурси на хората."


Поради различни причини психичното здраве все още се неглижира от хората. Физическото и менталното здраве на човек, обаче, са едно цяло, уточнява Виктория Дякова:

"Голяма част от хората не правят разграничението между психолог и психиатър. Все още има табу, че е срамно да споделиш някакъв психоемоционален проблем. Хората казват "Не съм окей". Какво означава "не съм окей"?! "Окей" не е емоция, "окей" не е чувство. Бягаме, сякаш ни е срам от това нещо... Просто смятам, че срамът да споделиш, че не се чувстваш добре все още го има и това е едно от основните неща. А пък никой в училище не ни учи, че това е нормално, че има и лоши дни, че животът не е само цветя и рози. Никой не работи с нашата емоционална интелигентност. И когато ти порастваш така като дете, какъв да станеш като възрастен? Срам те е, неудобно ти е, аз нямам проблеми, всичко ми е наред или пък другият вариант, в който ти си крайна жертва и животът ти е виновен за всичко... Както нищо в природата не се губи, така е и в нашата психика. Нещата, от които ни е страх, нещата, от които искаме да избягаме, колкото да ги потискаме или да не ги признаваме, те си остават там и работят. Хубаво е да изкарваме всички емоции, пак казвам, нямаме позволението на всякакви действия, но можем да изкараме емоцията от нас..."


Видеоматериалите на Виктория Дякова със съвети за психичното здраве може да откриете в нейния инстаграм и фейсбук профил, както и в youtube.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00