Масово хората вече влизат в магазините за дрехи "втора ръка". Това е начин да се обличаме по-модерно и стилно, с по-качествено облекло, на по-ниска цена. Магазините за втора употреба се различават по качеството на артикулите в тях и цената им. В чужбина също има такива търговски обекти, но там можеш да намериш и винтидж облекло, по-качествени дрехи, които не са "фаст фешън" - произведени бързо и с некачествени материали.
Да се обличаме от втора употреба има и екологичен ефект- по този начин не стимулираме производството на нови дрехи, като това е вид рециклиране. Милиони тонове облекла се изхвърлят на сметищата в Европа всяка година. Тези, които са направени от синтетични материи имат нужда от повече от 50 години, за да се разградят. Те остават там за десетилетия и отделят вредни газове, които са сред основните парични за глобалното затопляне.
Някои хора, обаче, не се чувстват добре да обличат вече носени дрехи. Други пък намират това за срамно, а според някои е тъжно, че Видин се е превърнал в град на вторите употреби. Но много хора си пазаруват от магазините втора употреба и не се срамуват от това, показа наша анкета:
"Смятам, че голяма част от дрехите, които се внасят, са запазени и са по джоба на всеки българин, така че това е основната причина, поради която посещават голяма част от българите. По нищо не отстъпват на новите дрехи. Дори говоря не само по качество, ами чисто като стил... Да, пазарувам. Не, не се срамувам... Има хубави неща... И цената допада най-вече, тук са по-качествени нещата, отколкото да отидем в друг магазин да вземем... Моите дрехи са от втора употреба, не се срамувам да ги нося, защото се намират неща, които са качество и на прилична цена... Моят град си е моят град, втората употреба не може да ми определи живота... Не, не се срамувам, пазарувам си от втори употреби, не виждам нищо лошо в това. За мен няма проблем, да, някои хора се притесняват, може би от... не знам от какво. Изпирам си ги, те са минали на дезинфекция."
Десислава Ангелова от четири години е продавач в един от най-посещаваните магазини във Видин. Тя казва, че има голям наплив от хора:
"Особено на зареждане първия ден, в който наистина е най-хубава стоката и следователно на според качеството и цените са по-високи, разбира се... Имаме от клиентите, които са ни редовни, голяма част от града, мога да кажа, че пазарува при нас... Всякаква възраст, дори и деца има, които са ни редовни и възрастни хора, всякакви... Жени като, че ли повече, но има и мъже..."
Десислава и нейните колеги са първите хора, които виждат стоката.
"Да, изкушаваме се, но имаме правило във фирмата, когато зареждаме магазина, първия ден от зареждането, нямаме право да пазаруваме персонала. А вече втория ден от зареждането - имаме право, за да има за клиентите... Всичко съм си взимала от тук, нищо нямам купено от другите редовни магазини."
Много от жените, които посещават магазина, са с хубава професия, допълва Десислава:
"Дамите казват, че тук наистина е качествена стока и има много различни модели, които не могат да намерят в нормален магазин."
Търсенето на дрехи е според сезона, като в момента най-много се купуват якетата, дънките, спортните облекла и суитшърите.
И популярни личности, като актрисата Яна Маринова, се обличат с дрехи втора ръка. В нейна публикация в социалните мрежи тя споделя с феновете си снимка, на която позира, облечена с дрехи от магазин втора употреба, като към снимката добавя и коментар за екологичните ползи от това да носим такова облекло.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..