Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гербът на Видин на 89 години

4
Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб. Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде излят от бронз и поставен на Стамбол капия - главната порта на града. 

Историята, която се е запазила до ден днешен, е благодарение на известния видински краевед Христо Лишков. Той през 70-те години на миналия век се свързва с известните видинския художник Владимир Мански и фотографа Мехмед Челебиев и те обещават, че ще се свържат с архитекта Майер Аладжемов и техника Живко Попов много бързо. След няколко дни пристигат техните отговори и така до ден днешен знаем повече подробности за историята на нашия герб. Самият герб е изработен от дърво по модел от дърворезбаря, който е евреин по произход, Леон Морено. След това от дървения модел се излива символът от бронз. Поставя се на главната порта на видинското кале, столичната врата или Стамбол капия и до ден днешен е там, разказа уредникът в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Видин Полина Петрова.

През 1995 година обаче е приет стилизиран вариант на герба, изработен по проект на покойния художник Красимир Кръстев. Ето какво каза той пред Радио ВИДИН през 2015 година:

"Пътят беше доста дълъг. Точно 89-а, хубавата година, Държавната комисия ми възложи на мен създаването на герб на Видин официално. Няколко месеца търсих материали. Първото, което намерих в "Кръстата казарма" във Видински общински вестник от 34-а година едно гербче. След това съществуваше и гербът на чешмичката, която беше зад банята. Третия герб беше този на Бърни Бончев, който е на Стамбол капия. Четвъртото беше един герб, създаден 70-те години, с едни разкривени линии, които са пародия на формата на щита на Шишмановци. От тези четири герба, които издирих, реших да тръгна по линията на разбираемото за всички. Трябваше след няколко месеца, когато бях готов, да отида на Държавна комисия. Трябваше задължително да присъства човек от Общината. Имах уверението, че ще присъства някой от зам.-кметовете. Пътувах за София и присъствах на Държавната комисия. Те одобриха един от проектите, но за жалост не пристигна представител от Общината. Без неговото съгласие и подпис, не можеше да се осъществи и да влезне вече в употреба гербът. Минаха няколко години и се оказа вече, че без знанието на Общинския съвет е приет герб на Видин. Аз останах изненадан. Нямам нищо против този герб. Той е прекрасен, но не е за нашия град. Авторът е един много голям български плакатист, който е от нашия край - Йордан Петров. В един момент се разбра за това нещо, макар че то не е влезнало в употреба, но е бил платен. Оказа се, че трябва наново да се гледат тези неща. Извикаха ме в Общината и трябваше да се гледа този герб, моят вариант и още един на колегата Евстати Маринов. Успях да убедя Общинския съвет в достойнствата на този герб и така стана приемането на нашия герб." 

"Гербът има грозде и риба. Хубав е... Не знаех, че това е оригиналният... Има и корона, и символите на Видин... За пръв път виждам, че тук има герб... Ами грозде и друго какво имаше? Корона... Риба и други работи. Лъв има, нали сме "бдинци, лъвове, титани"... Риба има и "Баба Вида". И грозде има...", коментираха видинчани.

През 2010 година гербът на Видин, който е на Стамбол капия, стана обект на кражба. Справка в полицейския бюлетин ни припомня, че трима души във вторник вечер са откраднали металния герб на град Видин, като го свалили от Стамбол капия - главната порта на видинското кале. Сигналът за кражбата бил подаден около 22.20 часа от жител на града на тел. 166, съобщават от МВР. В близост до мястото били заловени криминално проявените извършители. Тримата са задържани с полицейска мярка за 24 часа. След това Видинският районен съд изпрати за 5 месеца зад решетките един от тримата апаши, които се опитаха да откраднат бронзов герб на града от 1936 год. Вторият получи условна присъда от 8 месеца с три години изпитателен срок, а най-малкият не се призна за виновен. Крадците бяха задържани на местопрестъплението от видинчанина Георги Александров.

И сега гербът си е на мястото на Стамбол капия.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Търсите изход? Това е смехът.

Когато се казваш Грозьо Грозев и всички ти викат Грозния – колкото заради името, толкова и поради факта, че наистина не си измил зорите, – имаш два избора: да пораснеш смачкан до обезличаване комплексиран човечец, или да обърнеш негативите в позитиви по най-нахалния, но безотказно работещ начин – чрез хумор и демонстративен индивидуализъм,..

публикувано на 31.10.25 в 17:05

"Едно" на 31 октомври 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" организираха през месеца.  В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на готвача с кулинарно състезание. П роведоха и отборно спортно състезание по дартс. Използваха едни от топлите и слънчеви дни на..

публикувано на 31.10.25 в 16:49

Когато радостта се шие с любов – историята на Илиана Кънчева

Днес в рубриката "Професия-хоби" ще ви запознаем с Илиана Кънчева. Илиана от дете обича да шие и някак си съдбата цял живот я води към това да стане шивач. От десет години тя вече има и собствено ателие в град Видин и описва своята професия като удоволствие. Обича да шие народни носии и официални рокли, а най-голямата награда за труда и е..

публикувано на 31.10.25 в 16:10

Маска и тиква или буквар- кое да изберем?

Всяка година в края на октомври се изправяме пред вечната "битка" - тикви срещу буквари! От едната страна е Хелоуин, с костюми, маски и лакомства. От другата - Денят на народните будители, когато свеждаме глава пред делото на духовниците, книжовниците и възрожденците, които са събудили българския дух и го държат жив вече векове!  В последните..

публикувано на 31.10.25 в 16:00

Където е Хера, има усмивки!

Кучетата - най-добрите приятели на човека!  Знаете ли, че те са били опитомени още преди трийсет и три хиляди години? Представяте ли си! Толкова време рамо до рамо с нас, хората - и през всичките тези хилядолетия, ние заедно сме се променяли, ставали сме си все по-близки, почти като семейство. И днес, няма спор - кучето е не просто домашен..

публикувано на 31.10.25 в 15:05

Започва акция "Зима"

Традиционната акция "Зима" стартира от утре, 1 ноември. Тя ще продължи през целия месец, по време на който ще се осъществява засилен контрол и ще се провеждат специализирани операции с цел подобряване на обстановката по безопасност на движение и намаляване на пътнотранспортния травматизъм.  Акция "Зима" отново ще премине на 3 етапа с 3..

публикувано на 31.10.25 в 12:37

Деца и ученици отдадоха почит на будителите в Дунавци и Видин

Наближава един от най-възрожденските празници- Деня на народните будители. Празникът се отбелязва с различни инициативи от училища, читалища и културни институции. В град Дунавци деца от детската градина и ученици от двете училища бяха подготвили програма. В началото на празника кметът на Дунавци Димчо Скорчев подчерта значимостта на..

публикувано на 30.10.25 в 16:30