Село Арчар е възникнало още по времето на римската империя под името Рациария. Намира се на важен кръстопът. От античния град започвал важен път, който минавал през Ниш за Адриатика. По времето на император Аврелиан Рациария станала главен град на провинция Крайбрежна Дакия. Градът процъфтявал.
Видинското село се намира в прекрасна местност, на брега на Дунав, с плодородни земи. Тук минава река Арчарица и се влива в Дунав.
От една година Арчар е с нов кмет- Веселина Данаилова. Тя е икономист, работила е на различни постове в общинската администрация в Димово.
Визията на Арчар се променя, площадът е обновен, с нови плочки. Ремонтира се и алеята към центъра на селото, която се предвижда да бъде с интересно архитектурно решение- със зони за отдих, осветление, зацветяване и поставяне на артефакти от Рациария, казва кметът Веселина Данаилова:
"Площадът е обновен по европейски проект. Алеята в момента се ремонтира, изградена е спортна площадка. Предстои ремонт на сградата на кметството... Ще се започне от покрива... 166 500 лева ще бъде цялостният ремонт ... Алеята е много стара, аз я помня още от дете. Сега тук, в средата, ще има пешеходна алея, с кътове за отдих и ще бъдат подредени всички артефакти ..."
С нея разговаряме за новото ѝ работно място:
"Много е сложно, ти си кмет 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата... В действителност е съвсем различно. За всичко ме търсят, но 95% от нещата изобщо не са от компетенцията на кмета... Старая се никой да не връщам... Резултатите от преброяването са 1995 души са преброени... почти 2000 души. Може би са и повече, защото много хора сезонно работят в чужбина..."
Трудно се намира работа в село Арчар. Част от хората работят в чужбина, други- в големите градове, трети- по програми на Бюрото по труда, четвърти са безработни, казва кметът Веселина Данаилова:
"Хората разчитат на програми от Бюрото по труда, хората ходят да берат шипка... Шестнайсет души работят "работник поддръжка"... Хората живеят няколко поколения в едно домакинство... Издържат се изцяло от пенсиите... Някои заминават за Германия и за Англия... И те изпращат пари тук."
Към момента кражби в Арчар няма, няма битова престъпност, спокойно се живее.
В Арчар има и проблеми. Свързани са с водоснабдяването и канализацията и честото спиране на електричеството.
Има проект за изграждане на пречиствателна станция и на по-късен етап - канализация, обяснява кметът Веселина Данаилова:
"Тук назря недоволството заради честото спиране на водата и заради спирането на тока... Това с водата самото ВиК няма вода, инсталацията е стара и амортизирана, има нужда от това изцяло да бъде подменена канализацията."
Тежка и трудна е бюрократичната система, която да се задейства и да работи в помощ на хората. С трудностите на бюрократичната машина се сблъсква и Веселина Данаилова:
"Получих отговор на едно писмо за трафика на тировете, както и за колите, които не спазват табелите за ограничения на скоростта. Искаме да се сложи "легнал полицай". Трябва да се изготви проект, да се съгласува с Областната дирекция на МВР- Видин, Областното пътно управление. Искаме да има на две места- в ромския квартал и в централната част, в турската махала, след моста... Сега Община Димово трябва да намери проектант да изготви проект, трябва да мине на Общинския съвет в Димово."
Археологически разкопки на Рациария тази година не се проведоха, защото не бяха отпуснати пари.
"Чакахме да работим на разкопките, защото това си е един доход за местните хора... Жалко е, че това нещо не се развива... Без археологическите проучвания, Общината не може да разработи туристически обект", посочи кметът.
С хората в Арчар разговаря Генади Вельов:
"Мъка, лошо, първо- няма работа, второ- лоши управници. Защото всеки гледа да открадне... Да оправят живота на хората... Всичко имаме, аптека имаме. Превоз нямаме, имаме един рейс тръгва в 7:00 часа сутринта и се връща в 17:00 часа... Да дадат пари на хората... Няма работа. За инвалидите е лошо, никъде не мога да отида, проблеми много. На мен ми е трудно много, защото съм сам човек, хората са с много ниско съзнание, не сме сплотени... Нямаме вода последните месеци. Как се живее без вода?!"
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..