Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общината в Мездра търси варианти за индустриални инвестиции в града

Иван Аспарухов: "За всеки регион трябва да се определят приоритетите и да започне развитието им."

12
Снимка: радио Видин

 Мездра е известен център на металургията и на жп транспорта по време на социализма, а днес град, който се опитва да съживи част от икономиката си.

Днешното селище Мездра е основано, когато се построява железопътната линия София - Горна Оряховица в края на 19 век. Негови строители са главно пришълци от близките села Моравица, Боденец и Дърманци. Образува се гара Мездра и около нея започват да се заселват хора. Мездра, след построяването на линията Мездра - Видин, става втората по важност гара в Северна България след Горна Оряховица.

По време на социализма в града работят 2 завода за електроника, металургически комбинат "Елисейна"- за цветни метали, текстилен комбинат, много поделения на Български държавни железници.
В момента работят 14 кариери за добив на врачански варовик, предприятие за части за леки автомобили, на мястото на завода за електрокари.


Днес жителите на Мездра по данни на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) са 11 300.

Иван Аспарухов е кмет вече пети мандат, 20 години е в местното самоуправление и е добре запознат с административните и общински дейности. Член е на Управителния съвет на Сдружението на общините. Кабинетът му е отворен за граждани всеки ден:

"Проблемите са едни и същи и за малките, и за големите общини... Твърдя, че Мездра е със сериозен индустриален оттенък. Работил съм, когато икономическата  връзка на общината с индустриалните структури се измерваше през отчисленията от РЗ, имаше надлежна информация в какво състояние са икономическите структури. Но след НАП всички данъци влизат в държавата, ние, всички общини, сме със 7%  -9% собствени приходи и те са от данък сгради и такса битови отпадъци. Покриваме сектор, който струва скъпо, а едва 1/3 се покрива от населението и приходите на общините олекват."


Мездра е град, в който се залага на индустрията, но се обръща внимание и на селското стопанство, казва кметът Иван Аспарухов:

 
"Инвестиции се правят в оранжерийния сектор, в земеделския сектор. Трудно е един миньорски край да развива туризъм, но се оказа че може. Ето в Очин дол се изгради комплекс и хората видяха, че може от туризъм да се хранят. Сега, когато има туристи, никой не гледа животни и не преработва селскостопанска продукция.


Възстановихме крепостта "Калето", имаме Черепишки манастир. Западната дъга на Стара планина е за туризъм. Не съм песимист, но ако така продължаваме, след 10 години няма да има хора за кметове. Няма чуваемост."



По данни на последното преброяване жителите са 7 000, казва кметът Аспарухов:


 
"Ние сме били 30 000, в същото време градът се запазва, по ГРАО - 11 300 жители, статистиката ги дава 7 200 жители, а домакинствата като излязат...


На територията на общината ние трябва да управляваме територия, защото територията е различна от човешкия фактор. Твърд защитник съм на регионалното развитие, по региони. Всеки регион има потенциал, а сме на дъното. На всеки регион трябва да се определят приоритетите и да почне развитието."


 Основният проблем в Мездра според Иван Аспарухов е променената психика у хората:

"Промяната в психиката след пандемията е основен проблем. След пандемията толкова жалби не съм виждал през годините Променихме народопсихологията на българина, той става асоциален, затворен, този проблем се оправя с много работа в психологично отношение. Трябва да научим младите на отношение към общественото, трябва да почнем от училище.

Имаме най-доброто сметище в страната, със затворен цикъл. Модерен пазар направихме. Ние имаме пълна газификация още 2003 година и това за бизнеса е икономия от хиляди левове за една година."

Община Мездра работи активно в социалната сфера, има много и разнообразни дейности, казва кметът:

"Имаме цялата палитра от социални заведения. Старчески дом имаме, той е с ограничени места, не са с увреждания, Център за обществена подкрепа... Това е трудоемка сфера и изисква много пари."


Моника Петкова е секретар на Народно читалище "Просвета 1925" в Мездра. Тя разказва за най-новата инициатива на културното средище, която е свързана със създаване на младежки клуб, в който млади хора ще обсъждат нови книги и заглавия.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21