Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екзотична обява: Продава се земя на остров в Дунав

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин


В много страни по света да притежаваш остров или земя на него е популярно или поне не е нещо необичайно. Но в България това звучи малко екзотично. Обява в интернет обаче гласи, че се продава земя от остров в река Дунав край Видин. Той се намира в землището на село Жеглица, успоредно на главния път за Видин. Цветан Стойков е собственик на парчето земя, като казва, че мястото е подходящо за къмпингуване и отдих.

"В острова има тополи, тополи се засаждат предимно. Много е влажна почвата и тополите растат много бързо на него. В момента не използвам земята... Аз ходя там на къмпинг, релакс на душата." 

Местните наричат острова "Големия близнак". Преди години се е ползвал със стопанска цел, имало е зеленчукови градини. Това обясни Матей Матеев, който арендува земеделска земя в Жеглица и също е собственик на част от острова. 


"На острова имат имоти не само хората от село Жеглица, а и от всички останали околни населени места, като град Дунавци, Ботево, Симеоново, мисля, че и Синаговци. Първо, в далечното минало островът е бил лична собственост, много хора са притежавали земи в този остров. Земите се ползвали от хората, те са били обработвани с всякакви земеделски култури, зеленчукови градини са засаждани там, с царевица и други култури, така че се е извършвала стопанска дейности в този район. По-късно, когато вече става национализацията, това през 50-те години, когато се изграждат ТКЗС-тата, тогава земята се национализира и също се е обработвала, но вече от кооперативните стопанства... Когато започват да се прекратяват и през 1990 година вече ТКЗС-тата се закриват и идва момент, когато се въвеждат земите в собственост на тези, които са ги притежавали в миналото. Това е било през 1994-1995 година, тогава се въвежда във владение на имотите. И тогава собствениците на тези земи са си ги възстановили и започват да си ги ползват."


"Големият близнак" попада в "Натура 2000" и строителството е забранено, посочи още Матей Матеев, а заради това, че островът е необитаем се срещат и диви животни.


"В острова, трябва да стане ясно, че той е по "Натура 2000" и в момента съгласно "Натура 2000" единствено може всякакви други неща да се вършат, да се отглеждат култури, да се залесява, но не и да се строи. Това, което е лично мое мнение, а и не само мое, мнение на много други хора- защо не може така, както в редица други страни, например в Гърция, Турция, тези острови се използват като дестинации, като места, където може да се развива туристическа дейност. Защо такива острови като "Близнаците" и редица други острови по река Дунав не могат да се използват за развиване например на такава туристическа дейност? Да кажем, защо да не се построи един хотел, ресторант и да се развива някаква туристическа дейности и да идват туристи от всички краища на България и от други страни? В момента островът е в едно такова лошо състояние откъм растителност, обрасло е. Аз имах тази възможност преди няколко години да го посетя и там е много трудно влизането. Това е интересното в острова, че се срещат, и в момента, чакали и диви прасета, а по всяка вероятност има и други диви животни..."

До "Големия близнак" се стига само с лодка. В миналото се е случвало река Дунав да се отдръпне и каналът около острова да пресъхне, което е давало възможност и за сухопътен достъп, разказа още Матей Матеев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30