"Преди грехопадението човек редовно се е насищал от вечерята, за която се говори в това евангелско четиво. След изгонването обаче на нашите прародители от рая, т. е. след грехопадението, той се лишил от нейните блага и от богоискател станал Богоборец. Нито плачът на пророците, нито вдъхновените песни на Давида, нито силно изобличителните речи на Илия Тесвитянина - нищо не могло да възбуди в него желанието да се насочи отново към своя Създател и с подобаващо достойнство да седне пак на богатата трапеза на братолюбието. Човекът се отдалечил от Бога, забравил Го и станал проводник на лъжата, на измамата, на злото в живота.
В такъв студен мрак прекарал той векове наред, ожесточавайки сърцето си в безверие и омраза. И когато достигнал до дъното на отчаянието, тогава далеч на изток изгряла предсказаната от пророците чудотворна звезда, която възвестила на света, че там, в малкия градец Витлеем се е родил Син Божий, който трябва да спаси човечеството от погибел, да го очисти от първородния Адамов грях и да му предложи обилната и всенасищаща трапеза на обичта и миролюбието. Хор от ангели славословили Богомладенеца възторжено, възгласяйки: "Слава на Бога във висините, на земята мир, между човеците благоволение". В тая свята и спасителна нощ на Христовото рождество, земята и небето се прегърнали, а правдата и мирът горещо се целунали, за да бъдат неразлъчни до края на времената. Дяволът, изкусителят, домомагесника, изобретателят на всички злини бил свързан за дълги нощи и дни, и хвърлен с проклятие във външната тъмнина - там дето няма брод за излизане навън. Христос още с идването Си на земята сложил пред всички хора пак оная изобилна, богата, пълна с вкусни ястия вечеря и разпратил слугите Си по кръстопътища, мегдани, села и градове да поканят човеците на нея.
За наше добро е да приемем Господнята покана. Но за съжаление и днес, в наше време, се оказват мнозина, които подобно на евангелските покани не са съгласни да отидат на Христовата вечеря, използвайки за оправдание познатите поводи, заявявайки: лозе имам, нива си купих, скоро се ожених и пр. Но това са мотиви, които губят стойност при сегашните условия на живот. Като вярващи хора нека дадем свобода на душите си, да се наситят на любовта Божия, на тая богата небесна трапеза. Нека позволим на сърцата си да утолят своята жажда с Божието милосърдие. Да пият с пълна наслада от чашата на вярата и надеждата, за да се превърнем в проводници на доброто, носейки в себе си чистото, хубавото, красивото. Неща, които ще ни направят пълноценни членове на едно ново човешко общество, изградено върху християнска основа. И да не забравяме, че ние, Христовите последователи сме народ избран от Бога, да станем наследници на Неговото небесно Царство, приготвено за нас още от началото на вековете. Защото "мнозина са звани, а малцина избрани".
Ставрофорен свещеник иконом Васил Стаменов
В рубриката "Съвременна Библия" – защо се яви Христос? В дните преди Рождество Христово, този въпрос изниква в човешките ни умове. Простият отговор е: "Христос се яви, за да ни спаси!" Според Божието слово, на това дело е способен само Бог и Той го извършва чрез Христос. Ние, хората, определено търсим спасение. Власт, пари, оръжия – това са човешките ни "спасителни" ресурси. Христос, макар и Божий Син, не посегна към нито един от тях. Явно спасението ни е нещо много по-различно от онова, което си представяме. "Да бъдем спасени" означава нещо много повече от това, което допускаме в мислите си.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..