Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да станем наследници на Неговото небесно царство

В Единадесета неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към познанието, че Господ отправя Своята покана към нас да седнем на Неговата трапеза като Негови деца и приятели. Той е казал: "Който иска да върви след Мене…", затова никой никога не насилва да седне на тази трапеза, тя е доброволна, изпълнена с любов и доверие. Който отиде е посрещнат, който не отиде не е пренебрегнат, а се очаква неговото присъствие до дванайсетия час - поканата остава. Лошото е, че всички сме поканени, но не всички откликваме и сядаме на Господнята трапеза, за което и сам Спасителят казва: "Понеже мнозина са звани, а малцина - избрани."

"Преди грехопадението човек редовно се е насищал от вечерята, за която се говори в това евангелско четиво. След изгонването обаче на нашите прародители от рая, т. е. след грехопадението, той се лишил от нейните блага и от богоискател станал Богоборец. Нито плачът на пророците, нито вдъхновените песни на Давида, нито силно изобличителните речи на Илия Тесвитянина - нищо не могло да възбуди в него желанието да се насочи отново към своя Създател и с подобаващо достойнство да седне пак на богатата трапеза на братолюбието. Човекът се отдалечил от Бога, забравил Го и станал проводник на лъжата, на измамата, на злото в живота.

В такъв студен мрак прекарал той векове наред, ожесточавайки сърцето си в безверие и омраза. И когато достигнал до дъното на отчаянието, тогава далеч на изток изгряла предсказаната от пророците чудотворна звезда, която възвестила на света, че там, в малкия градец Витлеем се е родил Син Божий, който трябва да спаси човечеството от погибел, да го очисти от първородния Адамов грях и да му предложи обилната и всенасищаща трапеза на обичта и миролюбието. Хор от ангели славословили Богомладенеца възторжено, възгласяйки: "Слава на Бога във висините, на земята мир, между човеците благоволение". В тая свята и спасителна нощ на Христовото рождество, земята и небето се прегърнали, а правдата и мирът горещо се целунали, за да бъдат неразлъчни до края на времената. Дяволът, изкусителят, домомагесника, изобретателят на всички злини бил свързан за дълги нощи и дни, и хвърлен с проклятие във външната тъмнина - там дето няма брод за излизане навън. Христос още с идването Си на земята сложил пред всички хора пак оная изобилна, богата, пълна с вкусни ястия вечеря и разпратил слугите Си по кръстопътища, мегдани, села и градове да поканят човеците на нея.

За наше добро е да приемем Господнята покана. Но за съжаление и днес, в наше време, се оказват мнозина, които подобно на евангелските покани не са съгласни да отидат на Христовата вечеря, използвайки за оправдание познатите поводи, заявявайки: лозе имам, нива си купих, скоро се ожених и пр. Но това са мотиви, които губят стойност при сегашните условия на живот. Като вярващи хора нека дадем свобода на душите си, да се наситят на любовта Божия, на тая богата небесна трапеза. Нека позволим на сърцата си да утолят своята жажда с Божието милосърдие. Да пият с пълна наслада от чашата  на вярата и надеждата, за да се превърнем в проводници на доброто, носейки в себе си чистото, хубавото, красивото. Неща, които ще ни направят пълноценни членове на едно ново човешко общество, изградено върху християнска основа. И да не забравяме, че ние, Христовите последователи сме народ избран от Бога, да станем наследници на Неговото небесно Царство, приготвено за нас още от началото на вековете. Защото "мнозина са звани, а малцина избрани".

Ставрофорен свещеник иконом Васил Стаменов

В рубриката "Съвременна Библия" защо се яви Христос? В дните преди Рождество Христово, този въпрос изниква в човешките ни умове. Простият отговор е: "Христос се яви, за да ни спаси!" Според Божието слово, на това дело е способен само Бог и Той го извършва чрез Христос. Ние, хората, определено търсим спасение. Власт, пари, оръжия – това са човешките ни "спасителни" ресурси. Христос, макар и Божий Син, не посегна към нито един от тях. Явно спасението ни е нещо много по-различно от онова, което си представяме. "Да бъдем спасени" означава нещо много повече от това, което допускаме в мислите си.

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко".

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

Логопед: Децата до 3 години - без никакви екрани

Развитието на говорните умения при децата  е от особена важност за тяхното цялостно развитие и успешна интеграция в обществото. Умението да комуникират ефективно не само подпомага тяхното социално взаимодействие, но също така е фундаментално за образователния им успех и емоционално благополучие.  Процесът на говорно развитие започва от най-ранна..

публикувано на 21.05.24 в 09:29

Инвазивният кардиолог д-р Димитър Димитров: Периферната съдова болест е голям проблем

Диабетът, тютюнопушенето и напредването на възрастта са сред основните рискови фактори за развитие на периферна съдова болест. Това обясни в предаването "Направление здраве" инвазивният кардиолог д-р Димитър Димитров от УМБАЛ "Св. Екатерина" София и член на екипа инвазивни кардиолози, работещи в МБАЛ "Св. Петка" Видин. По думите му периферната..

публикувано на 20.05.24 в 17:59