Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За "Новия европейски Баухауз" и приложението му у нас

Архитект Румен Джагаров: Естествените материали са алтернатива с строителството

8
Архитект Румен Джагаров предлага нов начин за оформяне на пазара в Ново село
Снимка: Румен Джагаров

Съвременен подход в архитектурата и строителството предлага използването предимно на естествени материали и повече открити пространства в обществените сгради. Европейската комисия предлага цялостна концепция за това. Инициативата е наречена "Нов европейски Баухаус". Името идва от течения в архитектурата от 20-те години на миналия век, което променя представите ни за начина, по който трябва да изглежда пространството в сградете, обясни евродепутатът Искра Михайлова:


"В началото на 20-ти век в Германия се заражда движението Баухаус, което променя начина на организация на жизнената среда на европееца. Променя се виждането за това как трябва да бъдат проектирани жилищата, в които живеем- да има зона за сън, да има зона за дневни занимания, да има отделна кухня. Благодарение на Баухаус имаме вградените кухни. Преди Баухауз кухните не са били организирани така. Благодарение на Баухауз имаме някои модели мебели, които се мултиплицират от 20-те години на миналия век, защото тогава са били изключително модерни, но основният им признак  е бил, че са функционални." тогавашният Баухауз прави така, че "


Европейската комисия предлага подхода Баухауз защото ние отново сме в етап на качествена промяна на начина на живот, обясни Искра Михаилова:


"Ние започваме да говорим за енергията по друг начин, да сме много пестеливи по отношение на енергията. Ние започваме да говорим за материалите, които използваме за мебели и за обкръжаващата ни среда по друг начин, защото ние искаме повече природосъобразни материали, ние искаме да живеем по-близко до природата…От такава  гледна точка се предлага инициативата Европейски Баухауз. Това засяга архитектурата на нашите населени места, пространственото планиране, участието на културните институции и културните среди в изграждането на общата среда за живот. Това засяга строителните материали, това засяга дизайна на мебелите. Това засяга почти всички области на ежедневието ни...Аз мисля, че Баухауз е със сериозен потенциал и сериозно работя за това и в България колкото се може повече културни институции, общини, хора, които се занимават с културно-историческото наследство да се запознават с възможностите на Баухауз и да могат да направят разумни, полезни проекти, които да покажат и на българските граждани този нов подход, тъй като измеренията на зеления пакт тепърва ще намират отражение в нашето ежедневие, в начина ни на живот."


За приложението на този нов подход у нас говорим с архитект Румен Джагаров. Привлечен от старите къщи, той  се завръща във видинското Ново село, където през детството прекарвал ваканциите си. Желанието му е той самият да допринесе за промяната в селото. За свой дом преустроява къща със стогодишна история.


"Мисля, че естествените материали ще продължат да бъдат опция, алтернатива в строителството, макар и последните години те да не бяха много широко използвани. В последните две, три години виждаме все повече, даже в социалните мрежи, че все повече хора търсят решение със строителни материали, дори в силно урбанизираната градска среда, т.е. те сега според мен ще добиват все по-голяма популярност и хората ще се обръщат все повече към тях, тъй като, когато един човек влезе в помещение, в къща, построена с естествени материали, моментално усеща разликата…Един човек като влезе в помещение, в сградата с естествени материали, усеща как се живее и се диша по-леко."


"Относно концепцията за повече отворени пространства, това дава една свобода човек да усети небосвода, да се опита да се свърже отново с природата по някакъв начин", обяснява Румен Джагаров.


Допълва, че архитектурата не са само сгради, в които живеем, а пространства, в които се развиваме като личности и все повече хора разбират това. Дипломната му работа в Университета по архитектура, строителство и геодезия е точно за оформяне на подобно пространство в Ново село, където се провежда седмичният пазар. Предложението му е мястото да се превърне в публично пространство, където хората да се събират и обменят идеи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00