Екипът на Радио ВИДИН гостува на хората в село Бели мел. То се намира в община Чипровци, област Монтана. Населеното място е важна пътна артерия, през него се минава, за да се отиде в Белоградчик от Монтана. Името на китното планинско село идва от белите камъни, които са в изобилие тук и се наричат „лиска“.
За красивата природа и за смелите и храбри хора Иван Вазов пише в своя разказ "Белимелецът". Бели мел е родното село на хайдутина Върбан Пенов, който е предвождал въстанието от 1837 година. Смята се, че той е прототип на Вазовия герой Славчо Белимелеца.
В миналото тук са живели над 700 души, много хора са работили в земеделието, в животновъдството, в АПК, в кожарска фабрика.
Над Бели мел има старо римско градище, руини от което могат да бъдат видени и днес. Според местни легенди селото е унищожено след Чипровското въстание от 1688 година и жителите му се изселват в Бесарабия. Селището е възстановено 40 години по-късно. Според друга легенда тук се заселват жители на унищоженото след въстанието село Клисура.
В Бели мел има стар православен храм „Света Троица“, той е действащ и в него се прави курбан на Свети дух. До църквата е запазено древно гробище със стари каменни кръстове. Тук е погребан руският офицер Сергей Иванов, загинал в Руско-турската война.
Днес 212 са жителите на селото с настоящ и постоянен адрес. В Бели мел живеят и млади семейства, разказва кметският наместник Адриана Тодорова. Тя е управник първи мандат, от 2019 година. Родена е в селото, омъжена е, има двама сина, които също живеят тук. Обича Бели мел и неговата природа, а основаната ѝ цел е да работи в помощ на хората.
Основният проблем е рушащият се покрив на сградата на кметството и бъдещият му ремонт. Защото в тази сграда, която е преди е била училище, се помещават библиотеката и читалището. Асфалтирането на една или две улици в селото също се поставя като приоритет, посочи Адриана Тодорова:
"За различни неща ме търсят хората... Всеки ден е свързан с главоболия и смятат, че кметският наместник трябва всичко да оправи... Иска ми се да оправим покрива, тече, трагично е състоянието. След това - улиците да се асфалтират... Тази сграда е била гимназия, в нея са учили ученици... Има доста млади хора, пътуват до Монтана, едни 15-20 минути са до там, не е трудно... Работа се намира и тук, но не е достатъчно... Има консервен цех, дървопреработвателен цех... Туризмът не е силно развит, гостите ни ходят до Лопушанския манастир, до нашата черква, правим и курбан. В понеделник колим агне и правим курбан до черквата "Света Троица". От години се прави така."
В Бели мел се работи по няколко социални програми. Двама лични лекари обслужват хората в селото, разказва още Адриана Тодорова:
"Имаме "Топъл обяд", видяхте отвън хората чакат... Има хора, които се връщат от чужбина, едно младо семейство се върна и си живее тук... През лятото минаваха доста често тежкотоварни автомобили... Нямаме проблеми с водата, имаме вода, използваме и вода от чешми и кладенци. Имаме двама лични лекари, нямаме проблеми със здравеопазването... За отоплението какво да кажа - снабдили сме хората си с дърва, по 5 кубика се полагат на къща. Ако не стигнат, си докупуват дърва за огрев... По принцип има интерес към купуване на къщи... Но когато документално не са оправени, не могат да се продадат..."
За културния живот и опазването на местните традиции се грижи читалището в село Бели мел. В библиотеката освен книги има и компютри с интернет, които се използват най-вече от ученици и деца. В момента има певческа и танцова групи, казва Цветка Стайкова, библиотекар на Народно читалище "Пейо Яворов 1926" в Бели мел:
"Читалището има дейност, имало е група за обичаи и песни, за автентичен фолклор, останахме танцова и певческа група... Ходим по фестивали и участия. В библиотеката идват по-често деца, когато са във ваканция... Подготвяме си по традиция празниците. Бабинден, Нова година, правим коледно тържество за децата. Ходим по къщите с Дядо Коледа и това е голяма атракция."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..