След празничните трапези, посрещането на гости и емоциите от преживяванията през последните дни, от днес навлизаме в рутината на ежедневието. Как да се настроим да посрещаме делниците след празниците?
"Като в приказките. Приказките така завършват- три дена яли, пили и се веселили. И никой не пише на четвъртия какво правим. Обаче, почва следващата приказката и пак почват някакви проблеми, задачи, пак ги разрешаваме и после пак. Животът така е устроен, че не може да няма проблеми, не може да няма трудности. Би бил скучен сигурно и хората се научават да се справят... В живота е важен балансът. Да можем да помислим какво ни очаква и какви цели си поставяме, кои са важните неща за нас за следващата година, за следващите 10 години и да се опитваме да ги следваме“, казва психологът Катя Райчева.
Хората обикновено очакват празниците с нетърпение, защото всичко е много еуфорично, разменяме си подаръци, правим си сметка да си починем и да се заредим с енергия. Обикновено си поставяме повече задачи, отколкото може да изпълним и като свършат празничните дни, сме малко разочаровани, защото не сме успели да изпълним всичко, което сме искали, допълни Катя Райчева:
"Човек трябва малко по- реалистични цели да си постави. Да може да прецени, че като изпълнява задачите има и умора, има и претоварване и след празниците трябва и малко релакс, да си отпочинем от празниците, защото си е емоционално и физическо натоварване."
Не може безпроблемно да започнем новата година без период на адаптация след празниците. В периодите на криза хората могат да преценят по- добре кои са важните неща и могат да се върнат към духовността и дребните жестове, които си правим един към друг.
Цялото интервю с психолога Катя Райчева може да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..