Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви цели да си поставяме през новата година

Снимка: Радио Видин

След празничните трапези, посрещането на гости и емоциите от преживяванията през последните дни, от днес навлизаме в рутината  на ежедневието. Как да се настроим да посрещаме делниците след празниците?


"Като в приказките. Приказките така завършват- три дена яли, пили и се веселили. И никой не пише на четвъртия какво правим. Обаче, почва следващата приказката и пак почват някакви проблеми, задачи, пак ги разрешаваме и после пак. Животът така е устроен, че не може да няма проблеми, не може да няма трудности. Би бил скучен сигурно и хората се научават да се справят... В живота е важен балансът. Да можем да помислим какво ни очаква и какви цели си поставяме, кои са важните неща за нас за следващата година, за следващите 10 години и да се опитваме да ги следваме“, казва психологът Катя Райчева.


Хората обикновено очакват празниците с нетърпение, защото всичко е много еуфорично, разменяме си подаръци, правим си сметка да си починем и да се заредим с енергия. Обикновено си поставяме повече задачи, отколкото може да изпълним и като свършат празничните дни, сме малко разочаровани, защото не сме успели да изпълним всичко, което сме искали, допълни Катя Райчева:


"Човек трябва малко по- реалистични цели да си постави. Да може да прецени, че като изпълнява задачите има и умора, има и претоварване и след празниците трябва и малко релакс, да си отпочинем от празниците, защото си е емоционално и физическо натоварване."


Не може безпроблемно да започнем новата година без период на адаптация след празниците. В периодите на криза хората могат да преценят по- добре кои са важните неща и могат да се върнат към духовността и дребните жестове, които си правим един към друг.


Цялото интервю с психолога Катя Райчева може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06