Като преходен може да се определи в момента пазарът на недвижимите имоти в България- от един изключително динамичен период с много рекорди, особено през 2021 година, към малко по- балансиран и спокоен пазар, в който купувачите вероятно ще имат повече време да мислят и да вземат решения. Вероятно преминаваме към период, в който ще има леки спадове на обема от сделки. По отношение на цените вероятно няма да има спадове. Но очакваме пазарът да бъде активен и динамичен, смята председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев.
"Многократно през последните няколко години с колеги макроикономисти, икономисти на различни събития и конференции доказахме, че не може по никакъв начин да се говори за балон на пазара на имоти. Имаше много фактори през последните две години, които се събраха едновременно и които действаха много позитивно на пазарите, не само в България... Всеки, който се интересува, има достатъчно информация в интернет, където може да погледне цифрите, които обичайно са свързани с ръст-например, на цените на имотите в България към ръста на средните брутни работни заплати в страната, към икономическата ситуация, към ръстовете на производителността и т.н.", каза Добромир Ганев.
През настоящата година пазарът на недвижимите имоти ще е подвластен на очакваните проблеми в икономиките на Европа, на военните действия, на инфлационните процеси, на очакваното увеличение на лихвените проценти, енергийната криза, политическите процеси в България. От друга страна макроикономистите очакват стабилен трудов пазар и продължаващ изпреварващ инфлацията ръст на средните брутни възнаграждения. Кризисен период вероятно ще има на имотния пазар, но той ще е относително лек и не много дълъг. Наличието на много пари в банките, депозити и сметки на гражданите, едва ли ще видим рязко покачване на лихвените проценти. Затова очакванията са за стабилен пазар.
"Това може да го видим и в цифровите изражения на Националния статистически институт. Например, когато говорим за Видин или за Северозападна България, мога да ви кажа, че индексът на цените за третото тримесечие показва ръст от 10 процента спрямо същия период на миналата година... От 2015 година в Северозападния район индексът на цените, който изследва Националният статистически институт, се е покачил с над 50 процента. Видин е почти в средата на таблицата по обем на сделки в страната. Сделките във Видин като общо число за деветмесечието превишават тези, например в Ловеч, Монтана, в Разград, Силистра, Смолян, в Търговище и е почти равен с още поне седем-осем града. Видин има ръст от 16% на сделките, това е един от най-високите проценти след Смолян в страната за деветмесечието на 2022 към 2021-а същия период от време. Така че, явно пазарът в региона не е никак лош. В Монтана, във Враца също имаме доста добри обеми от сделки. Явно и в този район пазарът показва динамика", допълни Добромир Ганев.
През последните година- две се повиши търсенето на имоти с по- големи пространства, имоти около градовете. Когато говорим за придобиване на собственост с цел инвестиция, тогава интересите са към по-малките жилища с една спалня, които по-лесно се отдават под наем и по-лесно се продават.
Преди 4 години семейството на Людмил Иванов от Видин купува двустаен апартамент през агенция. Цените на двустайните апартаменти били между 35 и 45 хиляди лева за ремонт. Имат и семеен имот в Кула- стара къща, но в добро състояние. На пазара би се продала за 10-15 хиляди лева, което ги отказва да я предложат за продажба. Людмил Иванов сега пак се интересува от купуване на жилище:
"Има скок на цените на имотите, да. Пак гледах двустаен, първо питах брокера, с който тогава действахме каква е пазарната цена на моя имот в момента- двустаен апартамент, на втори етаж в "Калето", тухла. Сега цената е около 60-65 хиляди. Скокът се обяснява с поскъпването на строителните материали, с инфлацията. По принцип са високи цените. Предишният го купихме с кредит, ипотечен кредит, но на много ниска лихва. А сега гледам, че и лихвите се вдигат. Според мен това би затруднило покупката".
Търсят се и къщи в близките села около Видин.
"Това, което на мен ми прави впечатление, е, че хората от чужбина, които работят от дълги години в чужбина, вече навършват възраст, искат да се приберат и да си почиват. Там са събрали пари и се връщат и просто купуват имоти. И предпочитат на село", допълни Людмил Иванов.
За намаление на цените на имотите през 2023 година не може да говорим, на това мнение е и Стефан Филаретов – регионален мениджър на "Супер имоти" /SUPRIMMO/ за Видин. Спад може да има в цените на панелните жилища на 40-50 години.
"Ново строителство във Видин няма, 2017-а е последната сграда, която е построена в града, жилищна. Повечето сгради бяха строени 2008-2010 година, но всичко е продадено там почти, останали са единични бройки. Има клиенти за всякакъв тип имоти. Някои предпочитат ново строителство, други си предпочитат старото, тухлено строителство, което подлежи на промяна на вътрешното разпределение на стаите и може да си конфигурират както те искат апартаменти. Също така има продажби и на панелни апартаменти, защото те са на по- ниска стойност. Гарсониерите се търсят най- много. Гарсониерите вървят в интервал от 35 до 40 хиляди лева за ремонт. Вече на двустайните минават 55-60 хиляди лева, панелките. Цените се повишиха последната година, година и половина. Хората се страхуват парите, които съхраняват в банки, да не се обезценят. Половината от клиентите ни, които искат да закупят имот, е с цел инвестиция или запазване на парите си в имот", каза Стефан Филаретов.
На пазара във Видин са високи и наемите на жилища и гонят тези на големите градове в България. Гарсониерите вървят от 300 лева нагоре, двустайните са над 400 лева, луксозни апартаменти с гледка към река Дунав се наемат за 700-800 лева.
"Пазарът на недвижими имоти го контролират продавачите и купувачите. Колкото повече търсене има, толкова повече са високи цените. Може би, ако предлагането стане повече от търсенето, тогава вече ще има редуциране на цените надолу. Но, за момента това не се случва“, каза още Стефан Филаретов.
Друга тенденция, която се забелязва е, че много хора се връщат от София и чужбина, в резултат от пандемията и работят от вкъщи. Търсенето на къщи по селата се увеличи драстично. В някои от селата около Видин, които са предпочитани за купуване на имот като Рупци, Иново, Капитановци, Покрайна, вече няма и обявени къщи за продажба.
Село Благово в община Монтана от няколко години е привлекателно място за живее. Свободните къщи са разпродадени, в момента се строят нови на парцели в регулация. Цените на жилищата в Монтана са високи и хората вместо една гарсониера в града търсят къща в близките села. Така обясни тенденцията към купуване на къщи в селото кметът Лъчезар Асенов.
"Търсят хората постоянно. Напоследък няма голям избор от къщи, останаха само празни имоти. Последните може би 5 години има над 30 сделки с имоти в регулация... Повишиха се цените, може би двойно и тройно са цените. Ако един имот в регулация декарът беше около 5 хиляди лева незастроено, сега под 15 хиляди лева не може да се намери имот в Благово без ток и вода при това, на един декар. Сега в момента в Благово се строят 5 къщи от нула", каза Лъчезар Асенов.
Най-търсени са къщите в селата около Монтана като Благово, Горно Церовене и Николово.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..