Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелената икономика- новото предизвикателство пред земеделците

Снимка: Радио ВИДИН

Трудна година изпрати българското земеделие. Фермерите трябваше да се справят с кризата, инфлацията, стагнацията на пазарите и високите цени. За поредна година българското земеделие беше изправено пред изпитания.  Годината беше необичайна не само за българската икономика, коментира доц.д-р Божидар Иванов от Института по аграрна икономика.


"Не само за българското, но и за световното земеделие... Това е годината на цените, а инфлацията се вдигна до такива високи равнища, каквито не са наблюдавани. От една страна причините са външни, като се изключи повишението на цените на суровините... От друга страна Европа се опитва да се преориентира към биоикномика и през следващите години ще се положи началото на една по-зелена икономика ... "


Още в началото на миналата година земеделците се сблъскаха с рязко повишение на цените на торове и препарати, цените на горивата също тръгнаха нагоре, а за много производства това е сериозен разход. Всичко това се отрази особено на чувствителните сектори- животновъдство, плодове и зеленчуци:


"Те са чувствителни, защото тръгваме от възприятието, че са били основни ... През последните 30 години това вървене назад и надолу ни кара да изпитваме съжаление... Трябва да се работи интензивно за възстановяване и преструктуриране на самото производство... Едновременно действа външната конкуренция, която е много голяма, от друга страна, България се намира в съседство с Турция, която е сред големите производители... Трябва да се положат усилия, необходима е и организационна работа, за да се подобрят резултатите...", посочи доц. Иванов. По думите му под натиска на външната конкуренция, все по-трудно е чувствителните сектори да останат на пазара, затова трябва да се работи за преструктуриране на производството, така че да има повишение на добиви, ефективност и производителност. Необходима е и воля, и помощ от държавата. Необходимо е и окрупняване на производствата- нещо, на което българските фермери се противопоставят. Наред с всичко останало, пред земеделците стои задачата да положат основите за една по-зелена икономика.


"В момента сме в началото... пътят ще е дълъг, ще се осъществява поне десетилетия... Предизвикателствата са големи, има много неизяснени въпроси, залагат се конретни цели и индикатори, които се следят...", посочи експертът. 


Процесът ще бъде подпомогнат и финансово, но се очаква да се промени и мисленето на земеделските производители, така че земеделието да даде своя принос в борбата с климатичните промени и намаляване на въглеродния отпечатък. Очаква се и промяна на потребителското мислене, така че да спрем да бъдем консуматорско общество. Така ще бъдат избегнати и много проблеми с продоволствието. Според доц. Божидар Иванов българското земеделие е добре балансирано и почти изцяло задоволява българския пазар


"Като цяло, като стойност, българското земеделие изнася повече, отколкото внася... " 


Не са отминали предизвикателствата пред българското земеделие, но по думите на доц. Иванов 2023 година ще е по-спокойна по отношение на цените. Трябва обаче да сме готови да се адаптираме и да бъдем гъвкави. 


Без сняг и с пролетни температури отмина първата седмица на 2023 година. От вчера хладен фронт преминава през страната, а заедно с него дойдоха и валежи. Не се очакват екстремни метеорологични явления до края на януари, които да застрашат посевите, а идващия сняг и минусови темпуратури ще забавят и събуждането на овошките. Още от агропрогнозата чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25