Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да работим, за да получаваме повече?

Снимка: Радио Видин

В началото на всяка нова година си задаваме редица въпроси, свързани с надеждата за по-добър живот и благосъстояние на семействата ни през всичките 12 месеца, които ни предстоят. Част от въпросите са свързани с доходите, които получаваме и възможностите да повишим заплатата си. Като деца всички сме си представяли как като пораснем ще работим нашата работа - мечта и ще живеем щастливо. След това, обаче за повечето от нас нещата се променят. Никога не е късно да променим живота си в желаната от нас посока. Има много примери за успели хора, направили това точно в зряла възраст. За да го направим, обаче, следва да познаваме всичките си силни страни и да решим какво точно искаме да правим. Когато намерим пресечната точка на желанията и уменията си, ще имаме и ясна представа коя е нашата работа - мечта. Какво обаче ни предлага пазарът на труда? Потърсихме представител на консултантска компания, помагаща на бизнеса да управлява въздействието си върху природния, социалния и човешкия капитал. Разговаряме с Боян Рашев, един от водещите експерти по устойчиво развитие в България и управляващ партньор към компанията.

"Предпочитаната професия е тази, която някак си винаги съм искал да работя. Всеки човек, който учи нещо, го учи с идеята след това да работи нещо, свързано с него... Аз никога не съм мислил за доходите си, когато съм избирал какво да уча. Аз съм мисли за това какво искам да правя и какво искам да постигна в живота си. В момента, в който станеш много добър в нещо, доходът неизбежно ще дойде. Светът има нужда от всякакви хора, които правят най-различни неща."


Ще продължат ли много работещи българи да избират чужбина и през новата 2023 година за бъдещата си професионална реализация- това попитахме още Боян Рашев.


"Нека си направят добре сметката, защото в момента в България има огромен недостиг на качествени работещи хора. Човек, ако има поне малко желание за работа и относително добро образование, със сигурност може да си изкарва достатъчно добри пари и у нас. В България условията за живот са доста добри, аз лично съм се върнал от Западна Европа, за да живея в България и в нито един момент не съм съжалявал за това“- подчерта Боян Рашев.


Какво се случва с бизнеса в Северозапада в началото на новата година? Недостигът на кадри продължава да бъде един от основните проблеми в смесеното българо-холандско дружество за производство на електронни и електромеханични продукти, пластмасови детайли, метални кутии и кабелни снопове със седалище в град Враца, каза Диана Върганова, управител на дружеството:


"Ние имахме на работа при нас две украинки, които заминаха за Ирландия, поради простата причина, че нашето правителство, както за всяко едно нещо и за емигрантите не разгледа по същество помощите... Хората трябва да проумеят, че без работа нищо не се получава и всяко нещо си има цена. Тези хора, които искат по-високо възнаграждение, могат да го получат навсякъде, но се изисква да положиш определен труд и да поемеш отговорност"- каза Диана Върганова.


Имат ли право на избор на работно място работещите в Северозападна България? Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана.


"30 години и повече ние нямаме заложени приоритети. Разбиваме сектор по сектор, деиндустриализирахме държавата и само говорим празни приказки. Ние се превърнахме в придатък на Европа с най-нискодоходните дейности. Не може днес да заваряваш или да пилиш с ъглошлайфа и да мислиш, че това ще ти донесе някакъв сериозен успех“- коментира Иван Сергисов.


По всичко личи, че IT секторът ще остане един от най-платените и през 2023 година. Това продължава да стимулира много млади хора от Северозападна България да се ориентират към него. Калоян Тодоров от Видин е специалист по IT технологии, който от години живее и работи в столицата. 


"Секторът се развива доста добре. Това, според мен си остава на първа място в България като приличен начин да изкарваш добри средства. Мисля, че това е много добър избор за хората, които се интересуват от IT технологии като цяло."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50