Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белоградчик почита Йосиф Кенерлиджи

2
Снимка: Радио ВИДИН

Паметна плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита в Белоградчик. Целта е да бъде отдадена почит към приноса на английския индустриалец за развитието на града в началото на миналия век и най-вече за помощта му за запазването на Белоградчик в границите на България при определянето им след края на Първата световна война. Инициативата е на председателя на Общинския съвет Боян Минков:


"Ние сме длъжници на Йосиф Кенерлиджи, защото този човек наистина е направил много за Белоградчик, за Белоградчишко и Видинско изобщо, за България, бих казал, а пък това не се знае. В тази връзка решихме да поставим плоча на мястото, където е живял, на мястото на тази къща е била неговата родна къща преди време, в която той е прекарал голяма част от живота си, за да могат жителите и посетителите на града да се запознаят с делото на този велик наш съгражданин."


Непростимо е да не знаем кой е Йосиф Кенерлиджи, казва и краеведът Иван Трифонов, който също е един от инициаторите за поставянето на паметния знак. Той допълва историята за англичанина, като започва разказа си от 1919 година.


„По време на втората национална катастрофа България губи Първата световна война, тя е на грешната страна и при това положение Ньойският договор дава възможност на комшиите да вземат кой каквото иска от нас- Южна Добруджа е в Румъния, части от Струмишко са в ръцете на Македония, да не говорим за Пирот, Цариброд, Западните покрайнини, половината кулски села също са в територията на Сърбия преминали вече и това не им стига и протягат ръката и към бившия Видински окръг, и най-вече Белоградчик... Международната общност изпраща един специален човек, който да проучи въпроса, тъй като аргументът на сърбите е, че тук живеят сърби и неправилно е да стоят в територията на България. Международната общност праща тук Хенри Берлайн... Той тук (в Белоградчик- бел. ред.) е посрещнат от Йосиф Кенерлиджи- минен експерт, който работи тук в мина „Щастие“, английска концесия. Представител е на фирмата, познава добре района и най-важното е, че говори английски. Хенри Берлайн е посрещнат както трябва, а хората са инструктирани, където и да го е завел в околията, децата са научени да крещят с пълна сила, че са българи, където имало възможност по селата хората са ходели с български носии, на което той обръщал внимание... След като го развел навсякъде, Хенри Берлайн се връща, пише доклад и ние оставаме на територията на България.“


Паметната плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита утре, 12 януари, от 13 часа, пред къщата, в която е живял видният предприемач, допринесъл за оставането на Белоградчик в границите на България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10