Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белоградчик почита Йосиф Кенерлиджи

2
Снимка: Радио ВИДИН

Паметна плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита в Белоградчик. Целта е да бъде отдадена почит към приноса на английския индустриалец за развитието на града в началото на миналия век и най-вече за помощта му за запазването на Белоградчик в границите на България при определянето им след края на Първата световна война. Инициативата е на председателя на Общинския съвет Боян Минков:


"Ние сме длъжници на Йосиф Кенерлиджи, защото този човек наистина е направил много за Белоградчик, за Белоградчишко и Видинско изобщо, за България, бих казал, а пък това не се знае. В тази връзка решихме да поставим плоча на мястото, където е живял, на мястото на тази къща е била неговата родна къща преди време, в която той е прекарал голяма част от живота си, за да могат жителите и посетителите на града да се запознаят с делото на този велик наш съгражданин."


Непростимо е да не знаем кой е Йосиф Кенерлиджи, казва и краеведът Иван Трифонов, който също е един от инициаторите за поставянето на паметния знак. Той допълва историята за англичанина, като започва разказа си от 1919 година.


„По време на втората национална катастрофа България губи Първата световна война, тя е на грешната страна и при това положение Ньойският договор дава възможност на комшиите да вземат кой каквото иска от нас- Южна Добруджа е в Румъния, части от Струмишко са в ръцете на Македония, да не говорим за Пирот, Цариброд, Западните покрайнини, половината кулски села също са в територията на Сърбия преминали вече и това не им стига и протягат ръката и към бившия Видински окръг, и най-вече Белоградчик... Международната общност изпраща един специален човек, който да проучи въпроса, тъй като аргументът на сърбите е, че тук живеят сърби и неправилно е да стоят в територията на България. Международната общност праща тук Хенри Берлайн... Той тук (в Белоградчик- бел. ред.) е посрещнат от Йосиф Кенерлиджи- минен експерт, който работи тук в мина „Щастие“, английска концесия. Представител е на фирмата, познава добре района и най-важното е, че говори английски. Хенри Берлайн е посрещнат както трябва, а хората са инструктирани, където и да го е завел в околията, децата са научени да крещят с пълна сила, че са българи, където имало възможност по селата хората са ходели с български носии, на което той обръщал внимание... След като го развел навсякъде, Хенри Берлайн се връща, пише доклад и ние оставаме на територията на България.“


Паметната плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита утре, 12 януари, от 13 часа, пред къщата, в която е живял видният предприемач, допринесъл за оставането на Белоградчик в границите на България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00