Но това не е единствената забележителност тук.
До неотдавна се е смятало, че Ерден води началото си от средата на 18 век. Последните изследвания обаче на учени от БАН, доказват началото му много преди това. Предположенията за възникването на селото са много, но е факт, че тук има останки от римска крепост и дори артефакти от езическите времена.
"В началото на селото се намира крепостта "Калето“. Тя е имала две кули, но всичко това вече е почти разрушено... Преди години са искали да използват камъка от градежа, но всичко това вече е спряно, защото трябва да помним миналото си. Крепостта е проучвана през годините, но е имало и доста иманярски набези, които са се отразили зле на вида ѝ. Доста е разкопано. Сега иманяри няма, но пък и аз следя да не се съсипва вече нищо там...“, обяснява кметът на селото Еленка Василева. Тя е на този пост пети мандат, управлява успешно селото от 20 години и познава добре живота тук.
„Нашето село е съвсем близо до Монтана, въпреки че сме в община Бойчиновци. Тук е спокойно, има и работа за хората. Имаме месопреработваща фирма с колбасарски цех, където доста хора работят. Имаме също фирма за добив на инертни материали и асфалтова база, които също предлагат работни места. Безработицата в селото е доста ниска. В момента при мен има само две лица, които работят по 14 дни по програма. По програмата пък за младежката безработица има 4 лица. Тези хора работят по хигиенизиране на селото, косат тревата през лятото, зимата пък чистят снега, справяме се.
Заради близостта ни до Монтана имаме и много удобна транспортна връзка- 10 влака в посока Бойчиновци, 10 – в посока Монтана. Автобуси също има и това улеснява хората от селото, които работят в града, който се намира само на 7 км.
Живее се спокойно тук. Мога да кажа, че от десетина години имаме нулева престъпност, нямаме кражби в селото. Тук е и мястото да кажа, че работим перфектно с Полицейски участък- Бойчиновци.
През миналата година асфалтирахме две улици, сега работим по още една, която е доста дълга. Направиха се 500 м тротоари на входа на селото, което доста улеснява хората, защото предходната година сменихме ВиК мрежата по главния път и доста се поразби теренът. Надявам се да довършим тротоарите през цялото село, което е доста дълго- 3 км.
През 2013 година площадът на селото бе изцяло обновен, ремонтира се и сградата на читалището. Възстановихме и храма, който сега се посещава от местните жители. Участваме във всички възможни проекти, които ни се предлагат.
Можем да се похвалим и със спортните си отбори- тук имаме два футболни отбора и два стадиона. Имаме също и много модерен спортно – летателен център, където през 2016 година имаше Европейско първенство по парашутизъм, а през 2018-а и Световно първенство. От Румъния дойде и фирма, която предостави балони за разходка на района по въздух. Децата се возеха дори безплатно...
Имаме си магазини, имаме и прекрасно заведение за отдих и почивка, в което има също детска площадка и малък зоокът. Заведението е избрано от пенсионерите ни за свой клуб, където се събират на кафе и раздумка...
В селото всеки ден идва лекар, а моите врати са винаги отворени за жителите на селото, чиито проблеми се стремим да решаваме заедно...“
Разговорите с кмета на Ерден, Еленка Василева, секретаря на читалище "Светлина 1934“ Нина Маркова и мненията на местни жители за живота и възможностите за бизнес тук- в звуковия файл.Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..
5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. "Тя се грижи за майката в..
Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...
Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..
Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция. Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени. Премиерът отчете свършеното до този..