"Има доста налични количества царевица, пшеница, слънчоглед... За овес има запитвания, но няма пазар, но цените не са това, което беше преди Нова година, започнаха леко да падат надолу, около 500 лева е царевицата и пшеницата за фураж, хлебната пшеница е в диапазона 520-550 лева- за тази цена има интерес... Цените има вероятност да падат още... На вътрешния пазар цената на слънчогледа вече твърдо се ориентира под 1000 лева, може да стигне и под 900 лева. Имало е продажби и на 600-700 лева, който е имал необходимост от финансов ресурс е продавал... Причините са различни, някои го обясняват с вноса на украинско зърно, но ако не е украинско, ще е някакво друго... Това е нещо нормално... Българската пшеница се конкурира с румънска, и тя може да е украинска, но това е конкуренция, тя винаги е съществувала, но сега е малко по-фрапиращо... Информацията за цените на зърното вътре и навън е достъпна за всички, но се влияе от търсенето и предлагането. В началото земеделците продават малки количества, задържат, имат складови площи, нормално е, всеки иска да продаде по-скъпо... Сега цената не е това, което искаха- близо 2000 лева за слънчоглед, сега на 900 лева биха приели някои... Сега предлагането е малко скрито, чакат по-висока цена. Земеделците нямат нагласата, че трябва да продадат, за да не падне цената, нагласата е да не продаде, за да се повиши цената, но в международен план цените на зърното падат..."
По думите на Борис Ангелов, няма нищо необичайно в ситуацията, но понижението на цените на зърното не води до спад на цените на стоките.
Над 4 милиона тона е непродадената пшеница у нас по официални данни, около 2 милиона тона е царевицата, близо един милион и повече тона слънчоглед има в страната. На този фон сделки на зелено няма, а стопаните задържат зърното в очакване на по-високи цени. Дали ще ги дочакат или в началото на пролетната кампания ще трябва да продават на каквато и да е цена, времето ще покаже.
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..