Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Губим до 70% от пътниците заради нелегалния превоз, алармират от автобусния бранш

Снимка: Радио ВИДИН

Големи загуби заради нелегалните превози на пътници отчитат от автобусния бранш. Сивият сектор е не само при пътническия транспорт в страната, а и към чужбина. През последните години този проблем се задълбочава и застрашава бранша, обясни за Радио ВИДИН Петър Захариев, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България и собственик на транспортна фирма от Монтана:


"Необходимо е в тази връзка просто да дадем дефиниция що е обществен превоз на пътници с автобуси и след това да се тръгне за справяне с проблема. Тоест всички, които са извън закона, да бъдат спряни. В нормалния европейски свят, в съседните страни, те нямат такъв проблем. Не съществува проблемът незаконен превоз на пътници с леки коли, бусчета, миниванове... Преди 10-15 години те бяха в такъв размер, че не бяха застрашаващи съществуването на бранша. Но последните години практически са особено опасни, тъй като особено в нашия, Северозападен край, тези дублиращи превози са 2, 3, 4 коли, бусчета, включително и таксита без пуснат касов апарат. По няколко бройки дублират автобуса, но сега, когато пътникопотокът силно намаля, няколко такива коли практически отнемат 50, 60, 70 % от пътниците, за автобуса остават няколко души. И много скоро всяка от фирмите превозвачи, особено малките фирми, ще са принудени, нямат избор освен да спрат изпълняването на линията или другата алтернатива на превозвача е просто да фалира. Ако до преди година населените места в България, които нямаха автобусни линии до съответния център, бяха 150, 160, 170, 180, сигурно вече са минали 200. Тенденцията е да се увеличават... При превоз в чужбина там, тъй като практически са недосегаеми за българските органи, освен на граничните пунктове, там делът на тези незаконни превозвачи е много по-голям, стига се до 60, 70% превози в посока Западна Европа. И рискът е по-голям и вие назад във времето си спомняте, включително и в Сърбия, имаше заспал шофьор, катастрофирал с тежки поражения и много други. Не е виновен този, който яде баницата, а този, който ти я дава. Защото трябва да пътуваш и е наложително ти, разбира се, избираш в повечето случаи най-ниската цена. Но най-ниската цена не винаги е най-добрата, много често тя е най-опасната, особено в тази дейност..."


Видинчани посочват, че не биха ползвали нелегален превоз, дори ако е по-евтин, показа наша анкета:


"Аз, лично, от време на време ползвам автобус. Той е от регулярна линия и то тук, на 20 километра от града. Иначе съм чувал, че повечето от тези, които пътуват до Италия, са без да имат някакви лицензи, виждал съм ги там наблизо, където живея, че единият бус го товарят с багажа, другият - с хората. Билетът не е важен, плащат си там хората и заминават... Мисля, че е достатъчно евтино с автобуса... Разбира се, бих искал да имам билет, там ти е застраховката... Никога не бих ползвал нелегален превоз. Кой ми носи отговорност, ако стане нещо с мен. Да, на мен здравето ми има някаква цена. Има към кой да се обърнеш, а там към кой, за два лева разлика, за един лев... "


От Автомобилна администрация съобщиха, че през миналата година са установили 85 случая на извършване на нелегални превози, най-вече от таксиметрови автомобили, като от началото на тази година са около 10.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планинско катерене - новото предизвикателство за видинчанина, който изкачва върхове

Видинчанинът Светослав Евгениев, запален планинар, за когото Радио Видин писа  преди две години , че за два дена е изкачил четири алпийски четирихилядника, се завърна от поредното си приключение в Австрия. Планинско катерене е новото предизвикателство, което предприемат той и неговите приятели. Те участват в два сравнително сложни маршрута в..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Деца от Враца заемат първите места в конкурс за магически разказ

Две деца от Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца се класират на първите места в провелия се литературен конкурс за детски магически разказ. Тази година темата беше “Моят полет около света”. За втора поредна година Огняна Илиева печели първо място в конкурса . Огняна е на 12 години, като тази година ще бъде 7...

публикувано на 29.07.25 в 14:00

Църквата в село Антимово спешно се нуждае от ремонт

Църковният храм "Свети Великомъченик  Георги" във видинското село Антимово има нужда от спешен ремонт. Покривът тече от години и поврежда стенописите. Мазилката пада, прозорците са изпочупени, казва кметът на населеното място Пламен Станев, който е и дългогодишен председател на местното читалище:  " Покривът на храма е в много лошо..

публикувано на 29.07.25 в 13:00

Моден наръчник за жегите: лен, памук и лекота

С настъпването на юлските жеги, модата ни изправя пред едно от най-големите си изпитания - това как да изглеждаме и да се чувстваме добре, без да се разтапяме от жега. Ключовата дума е "лекота". През лятото заложете на свободни кройки, естествени материи като лен и памук, и светли, отразяващи слънчевата светлина цветове . Избягвайте синтетиката -..

публикувано на 29.07.25 в 13:00

Карта на чешмите в България: Къде да намерим безплатна питейна вода в жегата

В разгара на лятото търсим сянка, прохлада и… чешма с питейна вода. А колко от тях всъщност знаем, че съществуват дори в собствения ни град? Оказва се, че вече няколко години има  Карта на чешмите в България . Не е новост, говорили сме за нея и с нейната създателка - младия еколог Симона Стилиянова . Но именно сега, когато нуждата от..

публикувано на 28.07.25 в 15:35
Републикански път III-1142

Сигнал до Радио ВИДИН раздвижи ремонта на пътен участък

Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..

публикувано на 28.07.25 в 15:30
Димитър Велков

Димитър Велков: Целенасочено всяка голяма реконструкция във Видин се бави

Крайдунавският парк във Видин ще бъде с нова визия . Модернизацията на една от емблемите на старопрестолния град трябва да завърши до октомври 2026 година, обяви зам.-кметът Десислава Тодорова по време на символичната първа копка, с която се даде начало на реализацията на мащабния проект. Визията на местната власт е паркът да се..

публикувано на 28.07.25 в 13:19