Казармата през социалистическия период на България е показана в изложба, открита днес във Видин. Автор на експозицията „Когато момчето става мъж…“ е д-р Илия Вълев, главен асистент в Националния етнографски музей при Българската академия на науките. Изложбата е подредена в една от залите на музей „Кръстатата казарма“ във Видин. Показани са документи, фотографии и автентични предмети, използвани от войниците по времето на социализма. Посетителите могат да видят мъжка униформа от начално военно обучение; униформено войнишко и матроско облекло; парадна униформа на срочнослужещ от Гранични войски от 80-те години на XX век; гвардейски калпак; военни емблеми и знаци на видовете и родовете войски.
Директорът на Регионален исторически музей – Видин Христина Кирилова откри изложбата и благодари на д-р Илия Вълев, че се е отзовал на поканата да представи атрактивните експонати във Видин. Експозицията е плод на дългогодишни изследвания на нейния автор.
"Изложбата представлява един музеен разказ, свързан с наборната военна служба и показва доста предмети, свързани с войниклъка. Един много сериозен акцент е този манекен- това е новобрански костюм. Момчетата така са били обличани, като абитуриенти или като готови хора за женитба", посочи д-р Илия Вълев.
Емил Митов е от Видин и сега си спомня времето от наборната служба. Казва, че казармага създава приятелства за цял живот:
"Служил съм в школата във Враца и след това бях в гранични войски, заместник-командир на една застава. В школата отношенията бяха много добри, защото бяха хора на едно ниво - с висше образование, с вече натрупан житейски опит. В гранични войски, нещата там стоят по по-друг начин от това, което съм чувал за други поделения."
Георги Миков е млад човек, дошъл да разгледа, защото му било любопитно:
"Мама ми каза за тази изложба и ми стана интересно. Да видя през какви етапи са преминавали младите момчета преди да влязат в казармата."
Казармата учи момчето на труд , каза 81-годишният Петко Нинков:
"В Хасково съм служил и през цялото време - занятия. Почти не съм спал в помещението. Стрелби, окопи и занятия."
Изложбата „Когато момчето става мъж…“ е под егидата и с финансовата подкрепа на Министерството на отбраната и Изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“. Тя ще остане в музей „Кръстата казарма“ във Видин до 28 април.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..