Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на археолога за професията с любов разказва Ваня Ставрева

2
Снимка: личен архив

Ваня Ставрева,  дипломиран магистър по археология на СУ "Свети Климент Охридски" от 2018 година. Днес тя работи като археолог  и уредник отдел "Археология" в РИМ Видин. Нейната сфера на проучване е праисторията.


"Определям се като щастливец, който работи нещо, което не приема като работа.", споделя Ваня Ставрева, която преди да стане археолог, работи като журналист над 20 години:


"Присъствието ми като зрител във фестивала на праисторическите култури в село Оходен през 2015 година, бях толкова впечатлена, че скоро след това взех решение да уча археология и така се случиха нещата... Говоря от свое име - реалността е много по-вълнуваща, защото тръпката на откривателство е изключително  силна, това, което земята ни разкрива, обикновено ни изненадва... Друг плюс на теренната работа е, че екипите са от млади хора, които не ти дават да се отпускаш... Другото предизвикателство е научната работа... Избрах да се занимавам с праистория, защото доц. д-р Петя Георгиева успя да ме запали към тази част от нашето минало..." 


Едно от най-важните археологически проучвания в работата на археолога Ваня Ставрева е  "Антична Бонония" във Видин:


"Най-важното ми усилие е свързано с Видин с проучванията на Антична Бонония, които станаха редовни от 2018 година с помощта и подкрепата на община Видин. Този обект е изключително  важен за утвърждаването на Видин като туристически център с 2- хилядолетна история на града ни, нещо, което малко градове могат да покажат... Вече сме разкрили една част, която надявам се, скоро да бъде превърната  в археологически паметник на открито, който да бъде отворен за посещения..."  


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15