Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Петров: "Предпочитанията на туристите се промениха, особено след двете години пандемия"

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Повишаване на интереса към посещения на археологически комплекс „Калето“ в Мездра отчете ръководителят Павел Петров и обясни, че не могат да се издържат само от билети.


„Археологическият момент е на издръжка на Община Мездра. Лично според мен това е правилен начин за работа, тъй като, ако приемем по-тежкият вариант- преминаването на комплекса като туристически информационен център, това означава, че и щатното разписание, и работните заплати и счетоводството трябва да преминат под шапката на комплекса, което е огромно перо, огромна тежест“, каза Павел Петров.


Снимка: Валентина Цекова4 056 туристи от страната и чужбина са посетили Археологически комплекс "Калето" в гр. Мездра през миналата година, информира ръководителят на комплекса Павел Петров. Тук не влизат посетителите на организираните празници, които организират от комплекса през годината. Културно-историческа забележителност е един от 100-те национални туристически обекта в България. Това помага за популяризирането на обекта, тъй като преди включването му туристите пропускали Мездра, а се насочвали към Враца- следващата точка за печат и марки. Над 600 посетители, участници в Националното движение "Опознай България - 100 Национални туристически обекта", са подпечатили своите книжки в Археологически комплекс "Калето". 40 от тях са си закупили нови книжки.


Крепостта е интересна, защото на малко място са събрани цивилизации, които са живели по един или друг начин на този комплекс 7000 години, допълни Павел Петров:


„Може би сме едни от малкото комплекси в България, да не кажа на Балканите, които могат да покажат 7000 години история, събрана буквално на едно място. Експозицията ни е достатъчно богата, за да покаже разликата между различните видове цивилизации, които са населявали този ареал в случая.“


Сред атракциите, които са търсени от туристите е стрелбата с лък. Сред останалите атракции, които предлага комплексът, са реплики на средновековни обсадни машини - катапулт, таран, оксибел и требушет, на средновековния инструмент за публично телесно наказание "Позорен стълб" ("The Pillory"), изкуствено езеро с дървен мост.


В стремежа си да привлече повече посетители екипът на комплекса реализира разнообразни инициативи. Сред тях са традиционните Дионисиеви празници и Фестивал на средновековните традиции, бит и култура, който се провежда ежегодно от 2015 г. насам. Тази година Археологически комплекс "Калето" ще чества 10 години от своето създаване.


„Имаме много големи идеи, но при липсата на държавен, респективно и общински бюджет идеите остават само и единствено написани на хартия. Това, което мога да кажа е, че миналата година, за деветата годишнина комплекса пробвахме едно- две нововъведения като събития, които, според мен лично постигнаха своето като ефект. Едното от тях беше посрещане на Джулай морнинг в подножието на крепостта, направихме томбола с награди за посетителите на комплекса, допълнително направихме празненства относно деветия рожден ден на „Калето“. Тази година, като негов юбилей ще се концентрираме върху това да надградим и да направим тези събития, които пробвахме, да ги направим малко  по-мащабни, по-изпипани, за да може да привлечен хора и от различни части на България“, съобщи още ръководителят на комплекса.


Предпочитанията на туристите се промениха, особено след двете години пандемия, отчете още Павел Петров:


„Все повече и повече туристи гледат да направят дълги уикенд почивки. Да съчетаят колкото се може повече обекти за едно посещение. Затова и колегите са се насочили масово към внедряването на атракции за привличане на вниманието на туристи. Друга опция пред нас реално не съществува пред нас. Вече е много трудно да имаш, да речем една къща за гости и тя да продължи да съществува на пазарен принцип без ти да предлагаш нещо допълнително към тази къща за гости.“


В момента Мездра се развива и като интересна точка от картата за винен туризъм. Всяко село в общината има по един, два обекта за посещения.


„Ще се постараем, евентуално, да насочим усилията и там - да направим няколко екопътеки повече... Това е начинът, по който ние може да задържим туризма. Другият начин е активна работа между службите на общинско равнище. Много голяма грешка е да смятаме, че общини като Мездра, Видин, Монтана и Враца, да речем, трябва да бъда самосиндикални в туристическо отношение. Всички заинтересовани страни в туризма в Северозапада трябва да имаме обща рамка, за създаване, поддържане на туристически продукти“, допълни Павел Петров.


Още по темата може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45