Повишаване на интереса към посещения на археологически комплекс „Калето“ в Мездра отчете ръководителят Павел Петров и обясни, че не могат да се издържат само от билети.
„Археологическият момент е на издръжка на Община Мездра. Лично според мен това е правилен начин за работа, тъй като, ако приемем по-тежкият вариант- преминаването на комплекса като туристически информационен център, това означава, че и щатното разписание, и работните заплати и счетоводството трябва да преминат под шапката на комплекса, което е огромно перо, огромна тежест“, каза Павел Петров.
4 056 туристи от страната и чужбина са посетили Археологически комплекс "Калето" в гр. Мездра през миналата година, информира ръководителят на комплекса Павел Петров. Тук не влизат посетителите на организираните празници, които организират от комплекса през годината. Културно-историческа забележителност е един от 100-те национални туристически обекта в България. Това помага за популяризирането на обекта, тъй като преди включването му туристите пропускали Мездра, а се насочвали към Враца- следващата точка за печат и марки. Над 600 посетители, участници в Националното движение "Опознай България - 100 Национални туристически обекта", са подпечатили своите книжки в Археологически комплекс "Калето". 40 от тях са си закупили нови книжки.
Крепостта е интересна, защото на малко място са събрани цивилизации, които са живели по един или друг начин на този комплекс 7000 години, допълни Павел Петров:
„Може би сме едни от малкото комплекси в България, да не кажа на Балканите, които могат да покажат 7000 години история, събрана буквално на едно място. Експозицията ни е достатъчно богата, за да покаже разликата между различните видове цивилизации, които са населявали този ареал в случая.“
Сред атракциите, които са търсени от туристите е стрелбата с лък. Сред останалите атракции, които предлага комплексът, са реплики на средновековни обсадни машини - катапулт, таран, оксибел и требушет, на средновековния инструмент за публично телесно наказание "Позорен стълб" ("The Pillory"), изкуствено езеро с дървен мост.
В стремежа си да привлече повече посетители екипът на комплекса реализира разнообразни инициативи. Сред тях са традиционните Дионисиеви празници и Фестивал на средновековните традиции, бит и култура, който се провежда ежегодно от 2015 г. насам. Тази година Археологически комплекс "Калето" ще чества 10 години от своето създаване.
„Имаме много големи идеи, но при липсата на държавен, респективно и общински бюджет идеите остават само и единствено написани на хартия. Това, което мога да кажа е, че миналата година, за деветата годишнина комплекса пробвахме едно- две нововъведения като събития, които, според мен лично постигнаха своето като ефект. Едното от тях беше посрещане на Джулай морнинг в подножието на крепостта, направихме томбола с награди за посетителите на комплекса, допълнително направихме празненства относно деветия рожден ден на „Калето“. Тази година, като негов юбилей ще се концентрираме върху това да надградим и да направим тези събития, които пробвахме, да ги направим малко по-мащабни, по-изпипани, за да може да привлечен хора и от различни части на България“, съобщи още ръководителят на комплекса.
Предпочитанията на туристите се промениха, особено след двете години пандемия, отчете още Павел Петров:
„Все повече и повече туристи гледат да направят дълги уикенд почивки. Да съчетаят колкото се може повече обекти за едно посещение. Затова и колегите са се насочили масово към внедряването на атракции за привличане на вниманието на туристи. Друга опция пред нас реално не съществува пред нас. Вече е много трудно да имаш, да речем една къща за гости и тя да продължи да съществува на пазарен принцип без ти да предлагаш нещо допълнително към тази къща за гости.“
В момента Мездра се развива и като интересна точка от картата за винен туризъм. Всяко село в общината има по един, два обекта за посещения.
„Ще се постараем, евентуално, да насочим усилията и там - да направим няколко екопътеки повече... Това е начинът, по който ние може да задържим туризма. Другият начин е активна работа между службите на общинско равнище. Много голяма грешка е да смятаме, че общини като Мездра, Видин, Монтана и Враца, да речем, трябва да бъда самосиндикални в туристическо отношение. Всички заинтересовани страни в туризма в Северозапада трябва да имаме обща рамка, за създаване, поддържане на туристически продукти“, допълни Павел Петров.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..
Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..