Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във всяко от населените места в община Брегово има паметни плочи на Васил Левски

5
Снимка: Радио Видин

На 18 февруари отбелязваме 150 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Отдаваме почит пред делото и личността му. През годините е наложено възпоменателните церемонии да са ден по-късно на 19 февруари. Във всичките осем населени маста от община Брегово местните хора ще отдадат почит на Апостола на свободата. По предложение на Общинския комитет "Васил Левски" са поставени мраморни плочи с лика му и негови мисли.


"Тези фрази на Васил Левски сме взели от Общобългарския комитет "Васил Левски", така наречен етичен кодекс за народна работа. Те насърчават поколенията след Васил Левски да следват тези негови завети, бих казал, защото касаят нашия живот, касаят нашето бъдеще, касаят младите хора", каза Кирил Кунчев, председател на Общински комитет "Васил Левски" в Брегово.


За поставянето на паметните плочи отделят средства от Общината, а за тази в град Брегово пари даряват и учениците. Поставена е пред храма, за който има предание, че в една празнична служба година преди да бъде заловен от турските власти, е участвал и Васил Левски.


"Има сведения, че през февруари малко преди свети Харалампий е бил в Брегово. Дори се сочи, че е идвал в църквата в църковния храм, пял е и е записал в евангелието, че е пребивавал тук. За съжаление това евангелие е било унищожено в резултат на голямото наводнение, сполетяло Брегово по-късно."


Шествие до мястото за поклонение организират в училището.


"Шествието тръгва всяка година от параклиса на училището. Взима се иконата на училището, както се взима и портрета на Левски и с различни цветя, знамена, българския национален флаг и флагчета децата тръгват към мястото, където вече десетина години отбелязваме тази бележита дата. Иначе на втория етаж на училището има коридор, посветен на Левски с барелеф на Левски, винаги слагаме първо там цветя", каза Илияна Кръстева, директор на СУ "Св. Св. Кирил и Методий"- гр. Брегово

От училището подготвят дигитална карта на всички паметници на Левски в областта. Ще се използва като помагало в часовете по история и в часа на класа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28