На 18 февруари отбелязваме 150 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Отдаваме почит пред делото и личността му. През годините е наложено възпоменателните церемонии да са ден по-късно на 19 февруари. Във всичките осем населени маста от община Брегово местните хора ще отдадат почит на Апостола на свободата. По предложение на Общинския комитет "Васил Левски" са поставени мраморни плочи с лика му и негови мисли.
"Тези фрази на Васил Левски сме взели от Общобългарския комитет "Васил Левски", така наречен етичен кодекс за народна работа. Те насърчават поколенията след Васил Левски да следват тези негови завети, бих казал, защото касаят нашия живот, касаят нашето бъдеще, касаят младите хора", каза Кирил Кунчев, председател на Общински комитет "Васил Левски" в Брегово.
За поставянето на паметните плочи отделят средства от Общината, а за тази в град Брегово пари даряват и учениците. Поставена е пред храма, за който има предание, че в една празнична служба година преди да бъде заловен от турските власти, е участвал и Васил Левски.
"Има сведения, че през февруари малко преди свети Харалампий е бил в Брегово. Дори се сочи, че е идвал в църквата в църковния храм, пял е и е записал в евангелието, че е пребивавал тук. За съжаление това евангелие е било унищожено в резултат на голямото наводнение, сполетяло Брегово по-късно."
Шествие до мястото за поклонение организират в училището.
"Шествието тръгва всяка година от параклиса на училището. Взима се иконата на училището, както се взима и портрета на Левски и с различни цветя, знамена, българския национален флаг и флагчета децата тръгват към мястото, където вече десетина години отбелязваме тази бележита дата. Иначе на втория етаж на училището има коридор, посветен на Левски с барелеф на Левски, винаги слагаме първо там цветя", каза Илияна Кръстева, директор на СУ "Св. Св. Кирил и Методий"- гр. Брегово
От училището подготвят дигитална карта на всички паметници на Левски в областта. Ще се използва като помагало в часовете по история и в часа на класа.
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..