Учениците от 3. "в" клас от Основно училище „Иван Вазов“ във Видин представиха финалните продукти от проектно базираното обучение на тема "Познавам ли река Дунав?". Дейностите са по програма "Училища за пример" на Фондация "Заедно в час".
„Избрахме темата, защото тя е автентична с оглед географското положение на нашия град. По този проект работят и колегите Благовеста Ангелова и Галя Манджукова. Каква всъщност беше нашата цел? От една страна да формираме у децата позитивна нагласа към природата и към околната среда и отговорно отношение и мислене в посока „И от мен зависи“. И от друга страна да се акумулират учебни знания чрез развитие умението за работа в екип“, разказа класният ръководител на 3. "в" клас Петя Димитрова.
Третокласниците са работили по групи, като всяка група е имала собствена подзадача. След проучване на информацията са изработили своите продукти и на финала по групи са представили проектите, допълни Петя Димитрова.
„Аз научих, че река Дунав извира от Шварцвалд в Германия, влива се в Черно море. Тя минава през 10 държави и е най-дългата река в Европа“, каза Надежда Жекова.
Йоана Вельова описва наводнението на Видин от 4 март 1942 година и допълни:
„От нас зависи да опазим реката чиста.“
Дария Антова работи върху заледяванията на река Дунав:
„През 1985 година замръзването на река Дунав е продължило 2 месеца – от 16 януари до 16 март. Според статистиката през 1964 година Дунав е замръзвал 27 пъти.“
„Научих, че в реката има шаран, толстолоб, моруна, сом и други риби. За да живеят тези риби, трябва да опазваме водата чиста“, каза Лъчезара Иванова.
„От нас зависи да опазваме реката. Защото река Дунав ни служи за корабоплаване, риболов, за отдих“, каза Вяра Тошева и призова всички през пролетта да почистим плажа в града.
Кристиян Владимиров даде предложение да се поставят табели с надпис „Помисли преди да хвърлиш“ и посъветва:
„Трябва да се хвърлят отпадъците в подходящо място, да се почиства. Водата е важна за нас.“
Децата показаха, че познават и оценяват природните богатства на реката, демонстрираха положителна нагласа към опазване на природата.
Цялата тема може да чуете в звуковия файл.
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..
Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров. За новото назначение говори кметът на община..
Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..
Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст. Какво представлява..
Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..
Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..