Бъдещото плодородие на дръвчето зависи от много фактори, кото се започне с оформянето на короната. Важно е този, който извършва резитбата, да разпознава плодните и растежните пъпки, от значение е ъгълът, под който се правят срезовете, от значение са и инструментите, които се използват:
"Резитбата започва още след листопада. Започва се с ранноцъфтящите... Важно е да се оформи корона, която да носи плода... Всеки, който извършва резитба, трябва да познава плодните пъпки и растежните и да знае как да натовари растението... Ако силно е влязъл в структурата на дървото със силна резитба, то реагира с буен растеж и става като метла...
... Важно е да се постигне баланс между растеж и плододаване... Да не се оставят чепове, да се реже близко до по-дебел клон или до стъблото- там, откъдето се разклонява всеки клон. Когато е така, дървото започва постепенно да затваря раната, а когато е на чеп- не позволява да зарасне... Наклонът е добре да е обратен на клона. Резитбата започва от клоните от по-нисш порядък...
... Винаги е добре да се прави гладък отрез. Трябва да се внимава при отрез на по-дебели клони, да не се охлузи кората... Ако има разкъсвания на дървото, за да може дървото да преодолее по-добре, трябва да се заглади периферията с остър нож и стопанинът да не чака да засъхне раната... Отворената рана е вход за неприятели. Ако е с блажна боя, след време тя се напуква и опада, след което започват гнилостни проблеми... Ако няма замазка, препоръчвам лепило за дърво или боя на водна основа... След известно време е добре да се повтори – тогава човек ще се радва на добро затваряне на раната и жизненост на дървото...
... При стари дървета може да се направи подмладяваща резитба, важно е обаче да знаем на каква подложка е присадено самото дръвче, защото по-слабата коренова система, която е по-повърхностна, не би издържала големи засушавания и голяма корона... Когато това не е съобразено, дървото започва да страда... Не бива да се маха и дребната обрастваща дървесина по водещите клони, за да не се предизвиква силен растеж..."- каза специалистът.
Време е за подрязването на малините, като там се премахват старите по-грапави стебла, оставят се миналогодишните. Кои са тънкостите при ашладисването и пръскането на овошките- чуйте в звуковия файл.
Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..
Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов: "Срещата с подобен тип хора..
Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..
Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..
За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е: "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза Димитър Петров ,..
Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той..
В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..