Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конспирацията и глупостта са в повече, отколкото разумното мислене

Кристиян Шкварек: Крайните либерали в България искат да деконструират всеки основен елемент на обществото

Парадоксът е, че в най-технологичните държави има казарма

Кристиян Шкварек
Снимка: Борислава Борисова


Усвояване на знания и умения, свързани със защитата на родината, както и запознаване с гражданско-военните отношения: това са част от нещата, които от следващата година ще изучават учениците в 10 и 11 клас.

Новото военно обучение ще бъде в рамките на 5 часа, предвиждат промени в обществена наредба, публикувана за обществено обсъждане.

Пропаганда или необходимост? 

Потърсихме за коментар Кристиан Шкварек, представител за България на Европейските консерватори и реформисти, историк и анализатор, председател на Младежкия консервативен клуб.

Радио ВИДИН: Защо обсъжданото въвеждане на военното обучение породи толкова негативни емоции и коментари? Реакцията беше доста остра, даже като че ли странна.

"Имаше две реакции, две групи обществени, които реагираха негативно. Мен това ме учуди, защото тези две групи са антагонисти, противници една на друга. Първо реагира много негативно демократичната общност, разбира се, либералните градски хора. Аз това написах в моята статия: очаквах, че ще се събудят след войната в Украйна и ще осъзнаят, че може би някакви елементи на това обществото просто да не се разгради в глобалното и всеки да бъде tech и IT, някак елементите на защита - национализъм, такова обучение, са нужни, аз си мислех, че това ще го видят спрямо войната и ще се събудят. Това не се случи, първи реагираха и причината е, че това са хора, които предимно усещат, а не мислят. Демократичната общност е предимно естестическа общност. Ако нещо и мирише на война, на казарма и т.н, те това го отхвърлят по естестически причини, без да се замислят, че на 200 километра от нас има война и може би е редно такова нещо да се въведе. Другата общност, която ме изненада, че реагира негативно, е точно от другата страна на барикадата - русофилите в България. Когато публикувах моята статия, отдолу се изредиха много русофили с тезата "не, в никакъв случай, искат да ни вкарат военно обучение, за да подготвят децата ни да ходят на фронта като пушечко месо". Има две общности в България, които до такава степен са конспиративни и параноични, че мислят абсолютно всякакво развитие и всякакво добро предложение за нашата държава, особено от гледна точка на отбраната, понеже едните ще кажат "това е конспирация, зад нея е Путин", а от другата страна - със същата позиция против са русофилите, които казват "сакън, има конспирация, това е спуснато от НАТО". И двете са абсолютни глупости. И двете са плод на една такава вече почти шизофренична общност, която се е формирала и от двете страни на барикадата, вярваща в конспирации, че България е превзета от Путин и руската пета колона, а другите вярват, че България е превзета от глобалистите и сатанистите. Следователно - всичко, което хубаво направи България, било то да купи оръжие за армията, да въведе обучение, в една от тези двете общности се обяснява през призмата на собствената конспирация".

Радио ВИДИН: Да, доста се прекалява с тези настроения. Говорим за пет часа през годината.

"Аз имах в 7ма гимназия в София, когато бях осми клас с подготвителен немски, по пет часа немски на ден. Това нещо се предлага да е пет часа на година. Разбирате ли за какъв абсурд говорим някой да скача срещу това нещо? Единствената причина е да скачат, както казах, на едните конспирацията - на демократичната обнощност - е че зад това нещо е Русия, а от другата страна - другата конспиративна общност смята, че зад това нещо са глобалните сатанисти, които искат да пратят децата в Украйна. И двете са плод на шизофрения".

Радио ВИДИН: По-големият проблем е, че дадени хора и кръгове се опитват да изкарват понятия като отечество и патриотизъм като нещо лошо. 

"Да, директно си го казват. Аз гледах интервюто по БНТ, в което стана дебата с Янка Такева и господинът, който е шеф на тази мрежата за децата. Той директно си каза, че такива остарели термини като отечество трябва да се премахнат. Става въпрос за една много малка, но изключително радикална и идеологически движена клика от крайни либерали, които искат да деконструират всеки основен елемент на обществото. Това са хора, които искат да разрушат концепцията, че трябва да има общество, че трябва да има отечество. Това са хора, които искат да се размием, да се стопим в глобалното. Масовият българин просто да бъде глобалист, който да има усещане за отечество спрямо Запада и глобалното село, а не спрямо собствената си държава".

Радио ВИДИН: Обиколил сте голяма част от света. Живял сте в различни държави. Трябва ли българските деца и подрастващи да бъдат малко по-адекватни? Трябва ли да получават повече в училище от този тип обучение?

"Естествено. В едни от най-добре функциониращите общества на света в момента има такова нещо, много е важно, силно е застъпено. Било то военно обучение за децата, военна подготовка или казарма. От Израел, които в крайна сметка са в по-специална ситуация, но ако погледнем Швейцария, Австрия, скандинавските държави, които постоянно са давани за пример от либералите: трябва да сме като Швеция, трябва да сме като Норвегия, Финландия, казват либералите. Да, но и в четирите скандинавски държави, а не включвам Исландия, има казарма. Не просто военно обучение, а казарма. Във Финландия е задължителна. Южна Корея пък е пример за изключително прогресивна в технологично отношение държава, много иновативна. Дава се в момента аргумент, че военното обучение ни връща назад, но пък най-развитите технологични държави в света имат казарма, съчетават ги тези неща. Казарма, не военно обучение. Масовият либерал, според мен, проблемът му е, че е изключително провинциален. Той е Бай Ганьо. Той е прост човек, който не е пътувал по света, не е запознат със света, но механично се опитва да изказва мнения, които са естетически. Казармата и военното обучение му миришат естетически на минало, а той иска бъдещето да дойде. Не разбира, че едни от най-прогресивните общества, защото не е пътувал, имат казарма, имат военно обучение. То не противоречи по никакъв начин. Трябва да си малко по-запознат с широкия свят, а не да си запознат само със страниците на Капитал".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00