Всеки е чувал думите женска работа, женска професия, женски задължения, но през последните сто години еманципацията е факт, обяснява Валентина Вълчева, писател и библиотекар във видинската регионална библиотека. Тя е автор на книгата "И будителките били жени", която включва разкази за реални исторически личности, с авторитет и влияние. Според Валентина Вълчева може да се каже, че жените вече почти са изравнили правата си с тези на мъжете и не, това не е станало без борба и без голяма саможертва от страна на тези жени, които са записали имената си в историята. Въпреки това жените все още са с догонващата роля.
"Това ще е така, докато в един момент полът не престане да има значение що се отнася до професия, до възможности, до талант. Мисля си, че точно по отношение на способностите на професионалните и личните качества, полът не би трябвало да има значение. Всички знаем, че само до преди стотина години професии като лекарската, на пилотите, на войниците са били строго мъжка, а сега виждаме, че редом с мъжете, жените показват не по-малко качества и в това отношение. Реално погледнато, няма женска и мъжка работа. Всеки в дадена ситуация би могъл да върши и едната и другата. Дори в спорта, ето имаме едни прекрасни момичета, които на последната олимпиада спечелиха златни медали в едни определено силови спортове като борба, карате, бокс. В световен мащаб момичета ни са оказаха най-добрите и смея да твърдя, че ако се изправят срещу повечето мъже, ще бъдат пак най-добрите."
В увода към изданието "И будителките били жени" Валентина Вълчева отбелязва, че желанието ѝ е да разкаже за точно определени жени с идеята, че така ще разкаже за жените като цяло. На тези жени, за които пише, се е налагало да се сблъскат с общоприетите за времето си разбирания:
"Определено много трудно е боло защото те са живели в още по-патриархални времена и ние днес макар да е модерно да се казва, че сме западно ориентирани, ние се намираме точно между запада и изтока и сме прихванали от двете посоки по малко. Тези жени определено са живели в едни трудни за тях времена, когато жената буквално не е имала право на нищо. Не е имала право да избира какво да прави с живота си, не е имала право да избира с кого да живее живота си, дали да има деца или не. Тя е имала буквално само задължения и в един момент се появяват едни жени, които решават, че това не е справедливо и малко по-малко започват да завземат територията, така да се каже, иначе запазена за мъжете. И се получава така, че в един момент жените получават право да учат, да работят, да гласуват, да стават депутати, дори да заемат позицията на министър- председател, защо не. В последното десетилетие станахме свидетели на едни много силни борбени жени, които поведоха цели нации. ...Тези силни жени, те са ни извоювали правото да учим наравно с мъжете, да работим наравно с мъжете и да имаме възможност да се доказваме, въпреки, че все още има какво да се желае в това отношение."
Валентина Вълчева допълва, че жените не трябва да приемат за даденост правата, които са получили, защото при проява на невнимание, могат и да бъдат изгубени.
Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца. Днес в него са останали около 180 жители. Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..
Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период? Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни? Могат ли да..
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..