Тук ни води желанието да разберем как живеят сираците в този комплекс, може ли тези деца да продължат образованието си и да променят изцяло живота, който за тях от малки съдбата е отредила.
"За нас беше чест да получим този приз от Националното сдружение на сираците в България, защото обикновено, като социално заведение, сме от другата страна, т.е. на нас ни помагат, нас ни подкрепят, докато в този случай, за да заслужим приза си, ние се включихме в благотворителни инициативи на сдружението...
Нашият социален комплекс е приемник на бившия Дом за деца лишени от родителска грижа „Никола Йонков Вапцаров“. През годините ние се реформирахме в услуги от резидентен тип. Към момента обгрижваме 50 деца, като 30 от тези деца са в социални услуги от резидентен тип - два центъра за настаняване от семеен тип и преходно жилище, а другите ни 20 деца са деца с увреждания, посещаващи дневен център за деца с увреждания. Т.е. обслужваме и местната общност - това са дечица на семейства от община Роман...
... Докато децата са тук, тече професионална подготовка, текат контакти с бъдещи работодатели, търсят се възможности за настаняване в други услуги. Не е като да ги освободим с навършването на 18 или 20 години. С младежите се работи още от 15-годишна възраст. Имаме различни кампании, имаме различни партньори и те са обезпечени като развитие и бъдеща перспектива. Има услуги като Наблюдавани жилища, Защитени жилища...
... Тази година имахме двама абитуриенти - и двамата са студенти. Момичето е студентка в Софийския университет, специалност „Социални дейности“, момчето е в Тракийския университет в Стара Загора, също със социална стипендия, даже е председател на Студентския съвет. Това са младежи, които от детските си години до завършване са изключително социално ориентирани...“, разказа Ивет Симеонова.
Целия разговор с Ивет Симеонова – в звуковия файл
Р.S. Интервюто с Ивет Симеонова е направено дни преди злополучния инцидент, при който в Центъра внезапно почина дете на 11 години.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..