Тук ни води желанието да разберем как живеят сираците в този комплекс, може ли тези деца да продължат образованието си и да променят изцяло живота, който за тях от малки съдбата е отредила.
"За нас беше чест да получим този приз от Националното сдружение на сираците в България, защото обикновено, като социално заведение, сме от другата страна, т.е. на нас ни помагат, нас ни подкрепят, докато в този случай, за да заслужим приза си, ние се включихме в благотворителни инициативи на сдружението...
Нашият социален комплекс е приемник на бившия Дом за деца лишени от родителска грижа „Никола Йонков Вапцаров“. През годините ние се реформирахме в услуги от резидентен тип. Към момента обгрижваме 50 деца, като 30 от тези деца са в социални услуги от резидентен тип - два центъра за настаняване от семеен тип и преходно жилище, а другите ни 20 деца са деца с увреждания, посещаващи дневен център за деца с увреждания. Т.е. обслужваме и местната общност - това са дечица на семейства от община Роман...
... Докато децата са тук, тече професионална подготовка, текат контакти с бъдещи работодатели, търсят се възможности за настаняване в други услуги. Не е като да ги освободим с навършването на 18 или 20 години. С младежите се работи още от 15-годишна възраст. Имаме различни кампании, имаме различни партньори и те са обезпечени като развитие и бъдеща перспектива. Има услуги като Наблюдавани жилища, Защитени жилища...
... Тази година имахме двама абитуриенти - и двамата са студенти. Момичето е студентка в Софийския университет, специалност „Социални дейности“, момчето е в Тракийския университет в Стара Загора, също със социална стипендия, даже е председател на Студентския съвет. Това са младежи, които от детските си години до завършване са изключително социално ориентирани...“, разказа Ивет Симеонова.
Целия разговор с Ивет Симеонова – в звуковия файл
Р.S. Интервюто с Ивет Симеонова е направено дни преди злополучния инцидент, при който в Центъра внезапно почина дете на 11 години.
Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..
Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..