С Божията помощ продължаваме поста или по-точно постния подвиг. Подвиг е поста, защото е волево усилие, за да се лишим от нещо което е необходимо за плътта, за да има полза за душата. И на пръв поглед като че ли няма връзка, защото можем да кажем: "Аз мога да не постя, но да живея според Божия закон". Добре казано, но на практика едното без другото е непостижимо, защото за да има резултат в духовния живот задължително трябва да има лишение на тялото или някаква жертва, или ограничение от нещо. Простичък пример е ученето в каквато и да е насока – медицина, дърводелство, физика, химия, математика, музика, спорт и т. н. За да има големи резултати, в което и да е от посочените направления, трябва да има усърдие и ограничение, трябва например спортистът да се лишава от много от "удоволствията", които си позволяват тези, които не спортуват, за да постигне добри резултати. Всеки ден целеустремено да тренира по определен брой часове, докато неговите приятели прекарват времето си в развлечение.
И така, мисълта ни беше за подвига на поста. Когато Христос е излекувал нямото момче, учениците Му го попитали: "Учителю, защо ние не можахме да изгоним беса, който не му разрешаваше да говори"? Спасителят отговаря, че "…този род излиза с пост и молитва". А и самият Той, преди да отиде да проповядва сред народа, е отишъл в пустинята и 40 дни не е ял нищо, като с това ни дава пример за подражание, как ние трябва да постъпваме в нашия живот. За да има промяна в духовния живот, трябва задължително да има не жертва, а доброволна саможертва за нещо, което за нас е важно, от което се ползваме тук на земята и което ни доставя удоволствие на тялото. Комфортът, към който се стремим всички, се оказва че вреди, че не е полезен за духовното издигане и изграждане на човека. И точно поради тази причина Христос учи нас, своите ученици чрез 12-те апостола как трябва да постъпваме и кое е важно за духовното ни изграждане и преуспяване.
В рубриката "Съвременна Библия" – учени от Университета Рутгърс, в съвместна научна инициатива с градския колеж на Ню Йорк решиха, че са открили протеина, изиграл критична роля за появата на живота. Животът – химично съединение. Ако животът е химичен продукт не мисилите ли, че в един момент може да се окаже твърде евтин?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..
Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..