Кметството в село Бутан създава организация за възстановяване на музей “Христо Ботев”, по-известен като Поповото ханче, където са отсядали Христо Ботев и неговите четници през 1876 година преди да потеглят към Врачанския Балкан. Идеята е сградата да стане музей на революционната дейност, както и да представя бита и живота на село Бутан в етнографска сбирка, казва кметският наместник Кирилка Асенова:
"Това ханче е построено през 1872 година... Бутан е селището, приело радушно Христо Ботев. Негов собственик е първият поп на селото Иван Вълков... Буден и уважаван е бил той и посреща четниците в ханчето... Имаме 18 мъже от Бутан, които тръгват с четата на Ботев...
Сградата е запазена, но в момента там няма нищо... Преди време е правен ремонт... Искаме читалището ни да се пренесе тук, едната стая да бъде посветена на Христо Ботев, а другата да бъде за бита на селото, с неща от миналото на Бутан... Да може за 28 май, когато минават походниците, да има какво да видят... Да стане музей... Да, хората се отзовават и предлагат да помогнат кой с каквото може, с цветя също да разкрасим..."
Намерението е Поповото ханче да се възстанови до 28 май, когато започва Националният туристически поход "По стъпките на Ботевата чета" от Козлодуй до връх Околчица. Ръководството на кметство Бутан ще кандидатства по различни проекти, чрез които ще продължи облагородяването на сградата.
Днес в "Думата имат старейшините" имаме среща с журналиста и писател Кирил Радовенски. Той е на 75 години, роден е в мездренското село Царевец. Завършил е Софийския университет "Свети Климент Охдирдски". Над 45 години работи в различни печатни издания. Към журналистическата си кариера се насочва още от 14-годишен. Казва, че ако отново трябва да..
Патрулното следово куче Кай спаси възрастна жена и се превърна в герой за хората от видинското село Водна . Преди броени дни - на 5 юни, четириногият служител на реда откри обявената за местно издирване 83-годишната жена в близост до селото. Това е неговото първо участие в реална акция. За труда си 2-годишният Кай получава много благодарности от..
Литиевойонните батерии намират все по-широко приложение в ежедневието ни. Те се използват за захранване на редица електронни устройства, като мобилни телефони, лаптопи. С тях се зареждат електрически тротинетки, дори автомобили. Макар и да не сме обърнали внимание, тези батерии са навсякъде около нас. Има случаи обаче, когато тези източници на..
Йохан Хумел е австрийски композитор и виртуозен пианист, чието творчество отразява прехода от класическата към романтичната музикална епоха. Въвежда специфична пианистична техника, приятел и съперник на Бетховен по отношение на импровизирането на пиано. Силно повлиява творчеството на композитори като Шуман и Шопен. Реномиран високо хоноруван..
Регионалните библиотеки във Видин и Враца обединиха усилията си, за да създадат нови и атрактивни форми за достъп до култура и изкуство на открито в продължение на близо две години . Двете културни институции работиха по съвместен проект - "Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия" , който приключва..
Малки актьори представиха премиерата на спектакъла за деца "Училищно звънче" на сцената на ломското читалище . Създаден по едноименния разказ от сборника "Ние, врабчетата" на Йордан Радичков, спектакълът е дело на Детската театрална школа при Народно читалище "Постоянство", в която участват ученици от училищата "Константин Фотинов" и "Димитър..
Архитекти проучват и заснемат емблематични сгради и културно-исторически паметници във Видин . От 5-и до 9-и юни градът е домакин на ателие, което се провежда в рамките на курс за архитекти по опазване на културното наследство, организиран от Националния институт за недвижимо културно наследство и Центъра за висши науки "Шайо" във..