Кърменето е изключително важно за денталното здраве на детето, посочи още зъболекарят:
„Когато имаме една липса на дъвкателна функция, то това би била една етиологична причина за повечето проблеми и за да няма такова недоразвитие на дъвкателния орган, то той би трябвало да бъде включен още от раждането, както е при естественото кърмене. Защото всяко бебенце се ражда с т.нар. дистална оклузия, тоест долната челюст е назад и самият акт на кърменето, мускулите, които участват в този акт, правят така, че долната челюст се приплъзва напред и по този начин тя расте. Така че непрекъснато ние трябва да повтаряме на родителите и да ги учим, и да ги насочваме колко е важно кърменето, защото оттам започва всичко, след това вече идва и дъвченето, когато започва приемът на храна, започваме с кашички с по-течна храна, но след това ние трябва да обучим родителите колко е важно да започнат да дават и твърда храна, защото това е един стимул за растежа на млечните зъбки и за растежа на долната челюст. Така че след кърменето идва ред на дъвченето. В днешно време се наблюдава една такава тенденция все повече да пасираме, все повече да нарязваме. Дори една ябълка родителите я нарязват на малки парченца и я поднасят към устата на детето и забравяме, че твърдите неща са от изключително значение. Много е важно това.“
Едностранното дъвчене може да стане причина за лицеви асиметрии, каза още д-р Борисова:
„Трябва да имаме двустранно балансирано дъвчене и на двете страни. Тук не говорим 30% отляво и 70% отдясно, а трябва да има 50% лява страна на дъвчене и 50% дясна страна на дъвчене. Ако едно дете започне от най-ранна възраст да дъвче само от една страна, родителите трябва да разберат, че оттам започват всички лицеви асиметрии. Тоест имаме балансирана страна, на която детето не дъвче, и работна страна, на която детето непрекъснато дъвче. Самата челюст се наклонява точно на страната на дъвчене и самата брадичка става асиметрична. Дори двете очи, като поставим една линия, виждаме една асиметрия на двете очи на детето. Оттам вече в устата наблюдаваме кръстосаните захапки, тоест долните зъбки припокриват горните, наблюдава се една средна линия на лицето, изместена към страната на дъвчене, много често кучешките зъби остават ретинирани вътре в костта, защото го няма този стимул, зъбчето остава в костта, тоест никога няма да пробие. Затова всеки ден повтаряме колко е важно децата да се следят и да се приканват към едно двустранно дъвчене и ако забележим този проблем още в самото начало, можем да реагираме с много по-лесни методи и няма да се стигне дори до едно ортодонтско лечение.“
Днес в "Думата имат старейшините" имаме среща с журналиста и писател Кирил Радовенски. Той е на 75 години, роден е в мездренското село Царевец. Завършил е Софийския университет "Свети Климент Охдирдски". Над 45 години работи в различни печатни издания. Към журналистическата си кариера се насочва още от 14-годишен. Казва, че ако отново трябва да..
Патрулното следово куче Кай спаси възрастна жена и се превърна в герой за хората от видинското село Водна . Преди броени дни - на 5 юни, четириногият служител на реда откри обявената за местно издирване 83-годишната жена в близост до селото. Това е неговото първо участие в реална акция. За труда си 2-годишният Кай получава много благодарности от..
Литиевойонните батерии намират все по-широко приложение в ежедневието ни. Те се използват за захранване на редица електронни устройства, като мобилни телефони, лаптопи. С тях се зареждат електрически тротинетки, дори автомобили. Макар и да не сме обърнали внимание, тези батерии са навсякъде около нас. Има случаи обаче, когато тези източници на..
Йохан Хумел е австрийски композитор и виртуозен пианист, чието творчество отразява прехода от класическата към романтичната музикална епоха. Въвежда специфична пианистична техника, приятел и съперник на Бетховен по отношение на импровизирането на пиано. Силно повлиява творчеството на композитори като Шуман и Шопен. Реномиран високо хоноруван..
Регионалните библиотеки във Видин и Враца обединиха усилията си, за да създадат нови и атрактивни форми за достъп до култура и изкуство на открито в продължение на близо две години . Двете културни институции работиха по съвместен проект - "Книжни пътеки и мобилни библиотеки от Северозападна България до Скандинавия" , който приключва..
Малки актьори представиха премиерата на спектакъла за деца "Училищно звънче" на сцената на ломското читалище . Създаден по едноименния разказ от сборника "Ние, врабчетата" на Йордан Радичков, спектакълът е дело на Детската театрална школа при Народно читалище "Постоянство", в която участват ученици от училищата "Константин Фотинов" и "Димитър..
Архитекти проучват и заснемат емблематични сгради и културно-исторически паметници във Видин . От 5-и до 9-и юни градът е домакин на ателие, което се провежда в рамките на курс за архитекти по опазване на културното наследство, организиран от Националния институт за недвижимо културно наследство и Центъра за висши науки "Шайо" във..