"Най-общо може да се каже, че това са нарушенията, водещи до висок пътнотранспортен травматизъм в страната. В последно време сме свидели на все по-стриктни действия от наша страна, но резултатът и ефектът не ни удовлетворяват в голяма степен. Така че, това е едно от действията, промяната на тази наредба, с което се цели да се подобрят резултатите от извършваната дейност. В тази връзка са и промените в наредбата... Завишени са контролните точки, които се отнемат за основните нарушения, водещи до пътнотранспортен травматизъм. Това са неосигуряването на предимство на превозни средства и пешеходци, превишената скорост, употребата на алкохол и на наркотични вещества и много др., като използване на мобилен телефон и т.н. Успоредно с промените в закона за движението по пътищата се предвижда и завишаване на глобите за тези нарушения..."
Новите промени трудно биха повлияли върху поведението на недобросъвестните шофьори, смята автоинструкторът от Видин Борислав Лалов, който практикува в София:
"Недобросъвестните шофьори, тези, които правят масово ПТП и имат масови нарушения на правилата за движение. Това за мен е една инфлация, както при стоките за потребителя. Тук примерно пише 10 точки при 0.5 до 1.2 промила алкохол, сега ще бъдат 18 точки примерно и какъв е ефекта. Българинът разбира от пари, като му се вземат пари, е друго. Като му се вземат точки, печели държавата и фирмата, която му ги възстановява. Нулев резултат, за мен лично говоря. Малко е либерално направено, не знам какво законодателят гони в това нещо... Значи точките, то си е записано в правилника, когато е нов водач до 2 г. има 26 т. и 39 т. когато е водач с над две години стаж. Само лицензирани фирми възстановяват точките, попълва се един текст за 30 минути с около 30-тина въпроса и дотук, това е цялата работа. Плаща си таксата, взима си точките и е готов... Контролирането, както е в Европа – движение с камери, дава много голямо отражение. Да знае той, че във всяко населено място има камера, личи си там, където има камери, че започват всички да влизат в скоростта, която е упомената..."
Новата Наредба за контролните точки на водачите е обнародвана в Държавен вестник.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...