Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Техническите паспорти на сградите масово се правят на принципа "копи - пейст"

Снимка: Радио ВИДИН

Според приетите правила, основната цел на паспортизацията на съществуващите сгради е безопасната им експлоатация в целия жизнен цикъл. Паспорт на дадена сграда също така е необходим документ при кандидатстване по редица национални програми за финансиране. Преди започването на всяка реконструкция е задължително да се направи обследване на конструкцията, а резултатите да се отразят под формата на технически паспорт към обекта. Паспортът обхваща цялата сграда и е придружен с дейности по частично обследване на конструкцията. Не е допустимо изготвянето на паспорт за отделен етаж или част сградата.

Какво съдържа паспортът на една сграда?

Най-общо документите, включени в паспорта, дават яснота относно състоянието и надеждността на конструкцията и необходимите мерки за поддържането и безаварийната експлоатация в бъдеще. Към техническия паспорт се прилага и доклад за енергийната ефективност на сградата. 

Първата глава от паспорта съдържа основни характеристики за обекта като идентификационни данни и параметри - вид на строежа, предназначение, категория строеж, година на строителство, конструктивна система, данни за минали преустройства, налична документация и други. 

Втората глава включва, основни обемнопланировъчни и функционални показатели, част конструкции, както и инсталационна и технологична осигуреност. Към този етап от паспортизацията може да се наложи архитектурно заснемане на сградата - в план и фасади. 

Заключението е последната глава от паспорта, като в него се описват подробно всички мерки за поддържане на сградата в добро състояние. Предвиждат се и срокове за извършване на необходими ремонти и контролен мониторинг.

Това е по закон. Как е в действителност проверихме в разговор с председател на едно сдружение от Видин, което ще кандидатства за саниране на блока им и с Димитър Куманов, инженер- конструктор, с богат опит от оценяване на повредени сгради след земетресението в Перник и Дурас, Албания. 

Какво се случва на практика? 

"Първо трябва да се направи сдружение, после трябва да се намери фирма, която се занимава с енергийно обследване и паспорт. Те предлагат оферта и ако страните са съгласни, се подписва договор", разказва Цецка Димитрова, председател на сдружение на собствениците на жилищен блок от Видин, който ще кандидатства за саниране.

"Първо минава архитект, после инженер и пожарната. Те минават и описват всичко, което са минали да заснемат. Заснемането става в апартаментите. Например, ако има гарсониера, влизат в една от тях, ако е двустаен, влизат в един от тях, защото другите всички са еднакви. Не е нужно да се влиза във всеки един апартамент. Ако има някакви конструктивни промени, тях ги интересува дали има някакво такова разместване, дали е махната някаква стена... По принцип няма чак такова голямо разместване, но има някои, които усвояват тераси и т.н...

В мазетата са влизали, но изкопи не са правили. Не знам при другите как е, но при нас разгледаха мазетата, минаха в по един от различните апартаменти и поискаха справка за 3 години назад за консумацията на ток и вода на целия блок. Фирмата, на която сме се спрели, прави и обследването и техническия паспорт на блока. Огледите на блока вече минаха и чакаме вече документите...

Заплащането е от 4.80 лева на квадратен метър до 7- 8 лв. и нагоре. Фирмите са различни. 

Когато документите и техническият ни паспорт са готови, се кандидатства в Общината за финансиране по Програмата за саниране. Казаха, че на одобрените блокове ще им се върне някаква част от парите за техническите паспорти. На останалите не знам..." 
Снимката е илюстративна
"Обследванията, които се правят преди програмата по саниране на жилищните блокове, често са проформа и не дават ясна картина на реалното състояние на сградата, тъй като не се проверяват всички апартаменти", коментира за Радио ВИДИН и инж. Димитър Куманов:

"България също е в силно сеизмичен район и ние трябва да си се подготвяме за евентуален по-силен трус, без, разбира се, да притесняваме населението. Може и утре земетресение да удари България - никой не знае. 

Едно от важните неща е, че хората трябва да имат доверие, когато сградата им е проектирана правилно и е построена правилно. Колко това е така, е друг въпрос...

По принцип, част от паспорта на сградата е конструктивното обследване с оценка на сеизмичната осигуреност. За съжаление, обаче, това, на което аз съм бил свидетел, защото съм разгледал тези обследвания и оценки на поне 7-8 панелни сгради е и твърдя най-категорично, мога и да го докажа, че тези оценки са само копи - пейст (прекопиране - бел.ред.) и наистина, точната дума е измама. Не са направени като хората и просто са взети едни пари за това. А те не са малко. Давам пример: ако в някоя панелна сграда някой е правил такова обследване и такава оценка на сигурността, той трябва да е разкъртил и разкрил или обследвал със съвременни методи, един сериозен процент от дюбелните връзки между панелите. Ако са ви правили обследване на панелна сграда и не са обследвали дюбелнте връзки на панелите, това значи, че нищо не са направили... 

При монолитното строителство трябва да се направи и заснемане на колони, стени и стоманобетонни греди и да се направи оценка на качеството първо на бетона, какъв клас е той, трябва да се направи заснемане и на армировката, има си такива уреди, с което да се направи заснемането, трябва да се види състоянието на основите, ако има проекти на тези сгради е още по-добре и да се направи ново моделиране съгласно съвременните изисквания. Разбира се, ако в тази сграда не са премахвани стени, не са къртени отвори в стени, нашите норми дават едно изключение, в което казват, че за такива сгради, които нямат видими повреди от минали земетресения и са спазени нормите по времето, когато те са били проектирани, се дава положителна оценка без тези всичките подробности. Аз обаче гарантирам, че в България от многофамилните сгради, няма нито една, в която някой не е къртил брутално. И тогава трябва да се мине пълната процедура със заснемане на конструкцията и моделиране, за да се види какво се случва. 

Това изобщо не се прави. Просто отиват, поразходят се малко тези, които обследват и копи - пейст от предишен такъв проект се преписват и само взимат парите..."     

"Не къртете без усилване и обстойно обследване на сградата. Апартамент никога не се оценява сам, защото в съседен или по-долен апартамент някой може да е махнал половината стени“, предупреждава още инж. Куманов. Според него държавата трябва да покрива разходите за обследване на сградите и издаването на технически паспорт по примера на страни като Япония и Нова Зеландия. Там държавата финансира тези конструктивни изследвания, защото знаят колко по-големи са загубите от съборени сгради.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16