Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 50% от българите не са посетили културно събитие през 2022 година

Снимка: Колаж Радио Видин

Изследване на потреблението на културни продукти от пълнолетното население на България показва доста притеснителна тенденция. То е направено в рамките на проект "Лаборатория “Право на култура” на сдружение “Фабрика за идеи” и е финансирано от Националния фонд "Култура" по програма “Подкрепа за възстановяване и развитие на частни културни организации”. Според изследването, 52% от пълнолетните българи не са посетили нито едно културно събитие през 2022 година. Обемът на извадката е от 1024 респонденти. Ключови данни, залегнали в проучването, са динамиката на (не)участие в културни дейности с посочване на спецификата по възраст, образование, средно брутно възнаграждение, населено място и пол. 20% от хората с най-ниски доходи отделят едва 0,5% за култура и културни дейности. Хората в активната професионална дейност и с високи доходи посочват фактора "време" като сериозна пречка за участие в културни дейности. Какви са културните ни потребности и защо все по-рядко отделяме време и средства за тях? Данните от изследването сочат, че най-много българи са посетили заведения с жива музика (66%), исторически забележителности (61%) и събори или фестивали (54%). Важен извод е, че хората над 55 години рязко не могат да си позволят участие в културния живот. 60% от жителите на селата биха посещавали културни събития, ако имаха повече пари, а 40 на сто, ако такива събития са организирани в тяхното или близко населено място. В малките населени места цифрите са много по-стряскащи- 78% от хората над 55 години не са посещавали никакви културни събития. Това каза в интервю за БНР Янина Танева от "Фабрика за идеи", които са автори на изследването и допълни:

"В България, в която докторантура "Принстън" доказа, че читалищата са българско явление, въпреки че сме наследници на такова културно наследство, не успяваме да го опазим. Най-голямото наследство от Възраждането е това, че всеки втори, трети е участвал в създаването на култура, в потребление на култура, към днешна дата обаче цифрите са доста стряскащи."

Попитахме видинчани съгласни ли са с проучването и кое е последното културно събитие, което са посетили.

"Не съм посетила, защото просто няма средства за посещаване всеки път. Мисля, че нуждата от изкуство отива назад във времето и като гледам децата все по телефон и компютри, нямат никакви други по-интересни събития. Бих гледала иначе и кино, и театър, и опера, но най-вече средствата не достигат... Много отдавна е било, защото почти не си спомням вече. На село живеем и няма как... Като, че ли хората са презадоволени. Пълна апатия има към всякакви събития"- коментираха видинчани. 

Задоволени ли са културните потребности на жителите на по-малките населени места в Северозапада? Потърсихме за коментар Светлина Берова, секретар на Народно читалище "Развитие-1892" в град Бяла Слатина:

"Има един кръг от хора, които в Бяла Слатина посещават всички наши мероприятия, които никак не са малко. Имаме си публика, която посещава нашите изложби. Бяла Слатина се слави с много добрата си материална база, много голямо читалище, с три блока на няколко етажа и богата културна програма през цялата година... Има проблем, например с театъра, тъй като на пенсионерите им е скъп билетът от 12 лева. Винаги правим така, че за тях да бъде малко по- евтино"- обясни Светлина Берова.

Николай Станоев, родом от Видин е един от най-успешните стендъп комедианти у нас. Той участва в много театрални постановки, игрални филми и сериали, както и в телевизионни предавания. С него разговаряхме за културните потребности на българите днес.

"За мен тази статистика е стряскаща, защото аз не мога да го видя и усетя това нещо. Аз съм в това нещо и ние много обикаляме в страната не само със стендъп комедии, но и с различни театрални постановки, които не са концентрирани само в столицата. Където и да отидем, залите са пълни. Пълни са и клубовете, но явно след като излезем от този кръг и тази среда, ако наистина над 50% от българите не са ходили на нито едно нещо, това е голяма загуба, то си е загуба за самите тях"- подчерта Николай Станоев.

Димитър Косев е един от най-успешните млади диригенти, който често гостува на Северозапада с различни музикални проекти. 

"Първото, което забелязвам през последните години, пазарът на културни случвания е пренаситен. Нещата са двузначни - няма как да се иска да са пълни салоните с хора при положение, че те не могат да решат на какво да отидат. Второто, когато говорим за непълнолетни посетители, всичко зависи от семейството. Хората, които трябва да възпитават децата в посещения на културни мероприятия, са родителите. Те са тези, които ще накарат детето да отиде - едно дете на 10 няма как да дръпне ръкава на майка си и да ѝ каже, че иска да слуша Моцарт"- посочи Димитър Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00