Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Локален шампионат по фолклор ще се състои в село Галиче

Снимка: личен архив
Фолклорен фестивал "Данфорови ритми" ще се проведе във врачанското село Галиче. Организатор е Сдружение "Роден двор". Музикалното събитие е със състезателен характер, част от Шампионатната система на Европейската Асоциация на Фолклорните Фестивали с ранг на Локален шампионат по фолклор за региона на Северозападна България, съобщават инициаторите. Фестивалът ще се проведе на 13 май, събота, от 15:00 часа, каза председателят на Сдружение "Роден двор" Евелина Димитрова

"Фокусът на нашата организация е да развиваме селото. Направихме стратегия за развитие. Целта ни е "Галиче - живото село" и да създадем граждански активна общност, да запазим историята на селото и да я развиваме...

Фестивалът се организира за четвърта година... В него могат да участват различни формации, нямаме ограничения... Ще има критерии за оценяване - ниво на сложност и техника на изпълнението, представянето, сценичното поведение... Предвижда се парична награда за победителя, 500 лв. и ще има възможността да се яви на европейски фолклорен фестивал...

В момента имаме 10 записани състава, предвидели сме общо да са 12... Имаме и такса за участие..."

Идеята е шампионатът по фолклор да стане двудневен. "Данфорови ритми" в село Галиче се организира съвместно с местното читалище "Просвета 1910".

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05