Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещи, в които коренът говори

7
Снимка: Радио Видин

В Международния ден на танца- 29 април, Делейна посрещна гости от София. Представители на Клуб за български народни танци "От извора" гостуваха на читалище "Светлина" и се докоснаха до бита, традициите и влашкия фолклор. 


Подобаващо, гостите бяха посрещнати на площада, с традиционен танц-  данцу, и с танцова стъпка се придвижиха към читалището. 


Любен Еремиев разказа за произхода на власите, на селото, и за бита на хората в Делейна.
Бяха представени и автентичните носии. 



Софиянци хапнаха мамалига и влашки сармички, пийнаха отелово винце, понаучиха по някоя влашка дума, тропнаха и по едно хорце. С две думи- останаха очаровани от посрещането.

Срещата в Делейна има своята предистория- на фестивала в Копривщица миналото лято ръководителят на клуба Александър Трендафилов е видял самодейците от Делейна, харесал е носиите и хората им, и е решил да научи повече за историята на селото и заедно със своите танцьори да разучат стъпките на влашките хора. 



Ще ги показваме на тези след нас. Случайно или не, на Международния ден на танца дойдохме, видяхме, "пихме" от извора, каза Александър Трендафилов: 

"За мен всеки ден е ден на танца. Очарован съм, посрещнаха ни страхотно. Г-н Еремиев ни разказа много интересни исторически данни за Делейна, за власите, за етноса и езика... Потанцувахме, понаучихме и някоя друга влашка дума и разбрахме, че власите са готини хора и че всъщност сме едно... Хората- има пъргавина, но е ниско по земята и е с малко движения, почти на място...  На някой, който е свикнал с шопските танци, ще му е по-трудно, всеки носи корена и според мен има хора, които му пасват- точно заради това, защото коренът му говори. Дойдохме, видяхме, понаучихме... мисля, че и хората останаха очаровани и доволни. В крайна сметка, едни такива срещи съживяват селата. Артистът, а и човекът, ако няма кой да го потърси и да го види- самотата е най-гадното нещо..." 

"Прекрасни са впечатленията ни от срещата, очаровани сме от гостите. След първоначалното притеснение се отпуснахме и се насладихме на ритмите", каза кметският наместник на Делейна Огнян Тончев. 

"Шопите са добри хора, няма как да не са добри, щом са танцьори. Лоши танцьори няма", каза и Лена Спирова, секретар-библиотекар в читалището. 

Мисията на Клуб "От извора" е да изследват танцовия фолклор в по-малките населени места, да се запознаят с песните, обичаите и традициите им, но от извора- такива, каквито са били в миналото. Делейна е второто населено място от Северозапада. Преди година танцьорите са се докоснали до бита на турлаците- в Чипровци. Срещите минават, но приятелството остава завинаги.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25