Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Месодайното овцевъдство не е опция за българските животновъди

Снимка: Радио Видин


За Гергьовден не се очаква покачване на цените на агнешкото, но заради по-евтиниа внос от Македония, има вероятност да останат нереализирани български агнета- това прогнозира председателят на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев. По думите му, всичко е в ръцете на потребителите: 

"Този внос се бори от потребителите, не от производителите. Затова апелираме, преди няколко по наша инициатива се въведе това изискване с идентификацията, за да могат потребителите да имат гаранция какво месо купуват. Защото в един момент искат да пазаруват българско, но несъвестни и нелоялни търговци и кланици заблуждават потребителите..." 

Пазарът определя цената на овчето мляко, а спрямо миналата година тя е по-висока с около 10 процента. Проблемът тук е, че животновъдите не искат да се сдружат, каза Симеон Караколев:

"Пазарът определя тази цена. Тук е важно как е организиран пазарът, реализацията. Голяма част от овцевъдите все още не намират смисъла от сдружаването, а то е единственият противовес на ниските цени. Ако си малка ферма не може да очакваш с твоите 60 литра мляко да влияеш на пазара. Това няма как да стане". 

Липсата на пасища и високите цени на фуражите са сред основните проблеми при овцевъдите. Дали заради евтиния внос на агнешко, което се отчита всяка година преди Великден или Гергьовден или заради други проблеми, преди година бе отчетено намаление на овцете с около 30 хиляди бройки. Процесът продължава и сега, макар и с по-бавни темпове. Според Симеон Караколев, причините са комплексни: 

"Тенденцията е от известно време да има лек спад в отглежданите животни. От миналата година спрямо тази 8% е статистическия резултат, но сме склонни да приемем, чуе това са по-скоро изчистените виртуални животни от системата... Но като цяло забелязваме, пък и това е тенденция в целия Европейски съюз леко, плавно намаляване на отглежданите животни. Процесът е притеснителен, ако сравняваме с 80-те, началото на 90-те години. Сега бурята, когато е било толкова фрапантно изтребването на животните е отминала, ефектът е по-дългосрочен... Овцевъдите започват да се насочват към селектирани стада с високопродуктивни животни. Процесът е бавен, защото имат нужда първо да си променят психологията относно отглеждането на животни и да разберат, че няма ефект да отглеждаш животни, които са слабо продуктивни. Да, високопродуктивните животни изискват повече грижи, повече фураж, но за сметка на това се отплащат от месните породи... 

Сред проблемите на овцевъдите е и този с липсата на работна ръка, но според Караколев, за малки семейни ферми със 100-150 овце, не са необходими външни работници. 

"Крайно време е да се преустанови мисленето, че трябва да се наемат работници, когато се гледат 100-150 овце... Да, има глад за работна ръка, но това е за по-големите стопанства- с над 200 животни, когато собственикът има нужда от помощници..."

Според Симеон Караколев замяната на млекодайни с месодайни породи не е добър вариант за българските животновъди: 

"Не вярвам, че една месодайна ферма може да е на печалба... Пазар има за агнешко месо, но въпроса е на каква цена. Арабският пазар е голям, но е евтин. Трябва да се запитаме какво освен месото може да се продава... Няма ли мляко, овцевъдството е на загуба..." 

От години България не изнася агнешко месо. За година броят на отглежданите овце е намалял с близо 10 процента. Председателят на овцевъдите Симеон Караколев прогнозира, че ако проблемите в сектора не бъдат решени, все повече фермери ще се откажат и може да се стигне до сериозни липси на българско агнешко месо. 

Иначе, в края на седмицата край Петропавловския манастир ще се проведе за 11 път Националният събор на овцевъдите- какво ще могат да видят гостите на събора- чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00