Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин показват изложба "Големите епидемии в историята"



Изложба "Големите епидемии в историята" се открива във видинския музей "Кръстата казарма". Експозицията на Националния антропологичен музей разказва за най-големите епидемии през последните 2000 години и тяхното отражение върху обществения живот. Създадена е по идея на доц. Рачо Стоев и д-р Мария Христова-Пенкова:

"Върху 10 табла се опитахме да фокусираме хората върху следното, че епидемиите в историята се случват, те винаги са ни съпътствали и в голяма степен оформят света и това, с което сме свикнали в момента. Различни са болестите, които водят до епидемии. Първата такава е свързана с шарката, с която днес сме се преборили благодарение на ваксината, но в древността е било наистина много драматично... " 

Експозицията е създадена по време на епидемията от коронавирус, започва с шарката през втората половина на II век и завършва с Испанския грип през XX век:

"Опитали сме се да поставим по-скоро един позитивен акцент в нашата изложба, да покажем, че независимо какво се случва, в крайна сметка хората успяват да намерят своя път и своя изход, но е факт, че голяма част от епидемиите, особено в техните пикове се превъзмогват именно благодарение на карантинните мерки, на хигиенните мерки, които се налагат. Всичко това е показано в нашата изложба, така че да сме спокойни, че каквото и да се случва, винаги човекът намира своя път да се справи със ситуацията... "

Гостуващата изложба "Големите епидемии в историята" ще бъде открита в 14:00 ч. в музей "Кръстата казарма“ във Видин и ще остане до края на годината. 

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15