Над 90% от българите живеят в собствени жилища, повечето- двустайни и тристайни, построени преди 1990 година. Това показват данни на Националния статистически институт. Съществена е разликата в битовите условия на домовете в градовете и селата. Централна канализация имат 39.4% от жилищата в селата, докато в градовете този процент е 96.1%. Тоалетна вътре в жилището имат 87.5% от домакинствата в селата и 98 на сто в градовете. Според статистиката едва 20% (20,6%) от жилищата в страната са с централно отопление. Видин е сред градовете, където такова никога не е имало, въпреки че когато строели апартаментите, поставяли и тръбите за парно. Само в някои от блоковете ползвали локално отопление, но и то повече от 30 години не работи.
"Навремето беше започнало да се прави тръбопровод от ТЕЦ-а на химкомбината до Видин. Стигнаха до КАТ и след това изрязаха тръбите доколкото зная".
"Имаше радиатори, имаше всичко, всичко изрязахме. Сега кандидатстваме за други, за пелети кандидатстваме, за ток. Парното никога не е работело. Не сме чували да е работело. Не сме усещали. То беше оставено като някоя статуя, някоя мебел в апартаментите ни".
Според видинчани, централното отопление за тях щеше да е облекчение:
"Най-малкото въздуха няма да е толкова замърсен".
"Много по-добре щеше да бъде не всеки да си води грижа по отделно как да се отопли през зимата".
Според статистиката доходите през миналата година са се увеличили средно с почти 17 на сто, но и разходите са значително повече- с над 19% в сравнение с предходната 2021 година. Покупателната способност на домакинствата е намаляла в сравнение с 2021 г. при повечето от основните хранителни продукти. Консумирали сме по-малко тестени изделия, плодове и зеленчуци.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..