Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 двойки лешояди гнездят в Природен парк "Врачански Балкан"

Снимка: Георги Стоянов- личен архив

Двайсет гнездящи двойки белоглави лешояди и две гнездящи двойки черни лешояди са наблюдавани на територията на Природен парк "Врачански Балкан". За връщането на лешоядите в България еколозите работят от 20 години. При черния лешояд се наблюдават четири други сформирани двойки, които имат поведение около гнездови територии.

"През последните две години във "Врачански Балкан" в парка бяха направени 20 изкуствени гнезда за подпомагане гнезденето на черния лешояд. Така че при някои от тези гнезда има активност от тези двойки. Интересното е, че тези, които гнездят сега са на естествени гнезда, които те са си направили. Характерното за този вид е, че той гнезди по дървета и то по-големи дървета. Трябва да са с удобни корони. В района няма много такива подходящи дървета, но нещата се получават. Интересното е, че тази година тук, с колегите, установихме и един египетски лешояд, който е третият вид, който на съвременния етап се среща в България. Египетски лешояд не сме установявали в района от четири години. Това беше една възрастна птица. Предстои да видим какво ще покажат наблюденията", каза Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици /ДЗХП/.

Миналата година в парка беше излюпено първото черно лешоядче - отгледано от първата успешно гнездяща двойка картали в Западна Стара планина от повече от 60 години. Птицата се адаптира успешно към района, каза Георги Стоянов. Общо 30 картала са пуснати на свобода във "Врачански Балкан". Наблюденията сочат, че броят им се движи около 20-30 в различните периоди от време. Това са птици, освободени в района и приходящи от Източна Стара планина, от популацията на вида в Гърция, има и такива без никакви маркировки.

При белоглавите лешояди броят на постоянно пребиваващите в района е около 70. Миналата година имаше 12 малки, като е възможно да има други, защото гнездят на труднодостъпни места високо в скалите. От началото на проекта досега малките на белоглавите лешояди са над 50.

"Нещата са възходящи. Видът е възстановен, специално тук, за Северозападна България, в част от гнездовите им находища. Ние сме напълно наясно, че никога, за да се върне състоянието на вида, както е било преди 100 години, това според мен е нереалистично, защото България преди 100 години е била коренно различна държава, като аграрен сектор. Аз правих проучване преди да почне проектът, в бившия Врачански окръг овцете са били над 1 милион. В момента в цяла България овцете са под 1 милион. Това са огромни спадове в животновъдството, а всъщност лешоядите са много пряко свързани с хранителната база", каза още Георги Стоянов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00