Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 двойки лешояди гнездят в Природен парк "Врачански Балкан"

Снимка: Георги Стоянов- личен архив

Двайсет гнездящи двойки белоглави лешояди и две гнездящи двойки черни лешояди са наблюдавани на територията на Природен парк "Врачански Балкан". За връщането на лешоядите в България еколозите работят от 20 години. При черния лешояд се наблюдават четири други сформирани двойки, които имат поведение около гнездови територии.

"През последните две години във "Врачански Балкан" в парка бяха направени 20 изкуствени гнезда за подпомагане гнезденето на черния лешояд. Така че при някои от тези гнезда има активност от тези двойки. Интересното е, че тези, които гнездят сега са на естествени гнезда, които те са си направили. Характерното за този вид е, че той гнезди по дървета и то по-големи дървета. Трябва да са с удобни корони. В района няма много такива подходящи дървета, но нещата се получават. Интересното е, че тази година тук, с колегите, установихме и един египетски лешояд, който е третият вид, който на съвременния етап се среща в България. Египетски лешояд не сме установявали в района от четири години. Това беше една възрастна птица. Предстои да видим какво ще покажат наблюденията", каза Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици /ДЗХП/.

Миналата година в парка беше излюпено първото черно лешоядче - отгледано от първата успешно гнездяща двойка картали в Западна Стара планина от повече от 60 години. Птицата се адаптира успешно към района, каза Георги Стоянов. Общо 30 картала са пуснати на свобода във "Врачански Балкан". Наблюденията сочат, че броят им се движи около 20-30 в различните периоди от време. Това са птици, освободени в района и приходящи от Източна Стара планина, от популацията на вида в Гърция, има и такива без никакви маркировки.

При белоглавите лешояди броят на постоянно пребиваващите в района е около 70. Миналата година имаше 12 малки, като е възможно да има други, защото гнездят на труднодостъпни места високо в скалите. От началото на проекта досега малките на белоглавите лешояди са над 50.

"Нещата са възходящи. Видът е възстановен, специално тук, за Северозападна България, в част от гнездовите им находища. Ние сме напълно наясно, че никога, за да се върне състоянието на вида, както е било преди 100 години, това според мен е нереалистично, защото България преди 100 години е била коренно различна държава, като аграрен сектор. Аз правих проучване преди да почне проектът, в бившия Врачански окръг овцете са били над 1 милион. В момента в цяла България овцете са под 1 милион. Това са огромни спадове в животновъдството, а всъщност лешоядите са много пряко свързани с хранителната база", каза още Георги Стоянов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04