Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модернизират учебния корпус на единственото у нас училище по каменообработване

Снимка: Ива Антонова

Професионалната гимназия по каменообработване в романското село Кунино е единственото училище на Балканите и едно от двете по рода си в Европа. Там започна обновяване и модернизиране на учебния корпус. Намерението е да бъдат привлечени повече младежи, които да придобият защитената специалност "Каменоделство". Въпреки че е изключително рядка, професията е търсена и много добре платена. Тя е от зората на човешката цивилизация, а напоследък има статут на защитена специалност.


"Професията е изключително рядка и ценна. Навсякъде хората, които умеят да работят с камъка, се котират на страшно високо ниво, заплащането е отлично, но за съжаление по една или друга причина децата в последните години губят интерес", коментира Христо Димитров, който е директор на Професионалната гимназия по каменообработване в романското село Кунино. 

Щрихи от над 100-годишната ѝ история онагледяват защо местоположението ѝ е сякаш забутано в нищото. Димитър Йотов - бивш директор и дългогодишен учител в гимназията: 

"Неслучайно е избрано мястото за това училище, защото природните красоти и кариерите дават възможност да се развие този занаят."

Не само вътрешният двор в римски стил, но беседка по тоскански, фонтан, каменна ограда, пейки, маси и скулптури - всички те, изработени от поколения възпитаници на каменоделното училище, оформят изящния му и неповторим облик. Наскоро започна обновяване на учебния корпус по проект за близо 1,9 мил. лева. От тях над 730 хил. лв. са европейско финансиране, а другите - от Министерството на културата, принципал на гимназията. Директорът ѝ Христо Димитров посочи, че през последните години "много неща не изглеждат по най-добрия начин". 

"Изключително важно за нас е да направим модерна, реновирана сграда. След това, ако е възможно, да можем да оправим и общежитието."

Предстои и реализирането на проект за СТЕМ кабинети с най-съвременна апаратура. 

Специалностите в училището са три: "Каменоделство", "Скулптура" и "Декоративни скални облицовки". В гимназията се обучават 44 ученици, като седем от тях сега са абитуриенти. Интересът на бизнеса към тези малцина специалисти е огромен, каза още директорът. 

Репортажа чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50