Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорещата азбука на българите

Снимка: Александра Делова

Александра Делова по професия е юрист, а по призвание изследовател на българска история. Тя търси факти за българите и България и ги представя пред широката публика, като администратор на блог и Фейсбук страница за история. Тематa за Глаголицата - първата старобългарска азбука, проучва над 10 години. 

Тъй като "глаголати" означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“. В цялото изговаряне на старобългарската азбука, известна ни като "Глаголица" и в този ред, в който тя е наредена според Раковски, някои учени мислели, че се скрива в нея старото съкратено българско вероизповедание - „Верую-то” на някогашната ни стара религия, казва Александра Делова:

"Аз считам, че Глаголицата е едно съвършено творение на един изключително подготвен филолог. Тя е пропита с християнска вяра, символика, симетрия, с премислен ред и голямо познаване на старобългарската реч с цялото ѝ изобилие на специфични звукове. В графичната система на Глаголицата са залегнали три елемента със символно значение - кръстът, който е символ на спасението, кръгът, който е символ на Божията вечност, защото Бог е без начало и без край и триъгълникът, който е символ на Светата Троица. Така всяка една от буквите, освен, че е много красива като графика, представлява един своеобразен, неповторим духовен символ, който е сътворен така, че да изразява символика и свързаност на понятията. Символите в Глаголицата са свързани в един абсолютен порядък."

Според Александра Делова може да се каже, че светите братя Кирил и Методий заимстват много от прабългарските рунически символи, за да оформят глаголическите букви, с които да запишат, както специфичните звукове от езика на мизите, словенските племена и тези от езика на племената от "българската група". Това означава, че в своята специфична езикова характеристика, всичките тези езици, на всички тези многобройни племена, безспорно са притежавали една и съща звукова основа, което сочи и към техния общ произход:

"За мен е безкрайно ясно, че Глаголицата е създадена именно за записване на българския език. Българите много трудно разбират какво притежават. Тя е вид свещено писмо, буквите на което излъчват много сила, вътрешен символизъм и смисъл... На този факт, че Глаголицата има връзка с Бог, с най-съкровеното за нас като народ - християнството и с мисията ни, като държава, много малко внимание се отделя. И делото на двамата братя е прославено, не като християнско и свещено, а като просветителско, научно на много места дори като политически акт. За това дори и църковният празник на Кирил и Методий, 11-и май, е разделен от общодържавния 24-и май. Така не се набляга на истинската същност на сътвореното, което е преди всичко - християнство."


Безкрайната мъдрост на предците ни в Глаголицата:

"ЖИВЕЙТЕ КАТО ЕДНО ЦЯЛО СЪС ЗЕМЯТА"
Аз буки веди. - Аз буквите се уча да познавам,
Глаголи добро есть, - Говорят те "Доброто съществува”.
живети дзяло земля,  - Живей като едно цяло със земята. 
и йота иже гервь . - И не по-малко от нея ще си плодовит.
Како люди мислите, - Каквото хора да си мислите,
наш онъ покой. - наш ще е покоя/ наша ще е радостта!
Ръци слово твърдо - Кажи твърдо думите:
оукъ фрьтъ хѢръ. - който се учи, хвърля божията светлина.
Отъ ша ци! Чръв ща! - Въздигайте духа си! Знание жънете!
Еръ, ер, ери! - Изправени бъдете! И се възвисете към простора необятен!
Ят! Юс! Йо! - С Божията помощ! Както (Той) ни учи, пристъпете -
Ен - он, йен, йон! - към първоизвора, богодарен и благодатен.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00