Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли да са опасни детските играчките и как да ги избираме?

Снимка: Активни потребители

В навечерието на Деня на детето на дневен ред пред всеки родител изниква въпросът "Какъв подарък да купя на детето си?" Пазарът от своя страна е богат от към избор на най-различни играчки, но много често зад оригиналната им визия се крие и сериозна опасност за здравето на детето. 

Много е важно, когато избираме стоки за деца, включително и играчки, да бъдем особено внимателни, не само за това колко ще бъдат интересни те за децата, а също така, преди всичко да бъдат и безопасни. Кои са опасните играчки и как да ги познаем? Какви рискове крият и как трябва да бъдат поднесени на пазара?- на тези въпроси отговори Габриела Руменова, създател на платформата "Ние потребителите"

"Всички знаем знака CE, той е знак, че даденото изделие съответства на стандартите за безопасност, а когато говорим за детски играчки има специална директива, всички условия, на които трябва да отговаря, то е също така и европейски стандарт и специален регламент, който касае пък и химичните вещества, които са забранени и съответно нормите, които трябва да бъдат надвишавани и ние така маркирахме и основните рискове. От една страна това са химичните вещества, които могат да доведат до алергии и дори до по-сериозни здравословни проблеми, но също така и чисто конструктивни рискове от типа на това, че може лесно играчката да се раздробява на малки части или пък самата тя да съдържа такива и когато е предназначена за по-малки деца или дори и да не е предназначена за тях, но попадне в ръцете им може да стане опасна. Тук казвам нещо много важно, освен, че самите играчки трябва да отговарят на всички изисквания за безопасност, трябва да внимаваме и за каква възрастова група са предназначени."

Ако родител закупи на детето си играчка, на която не е описано за каква възрастова група е предназначена и след това последва инцидент, има няколко задължителни неща, които родителят да направи.

"Нашият съвет към родителите е да търсят подробна информация за играчките. Ако такава липсва, по-скоро да се въздържат от закупуването на тази играчка, защото това може да означава, че дори и малкото информация, която все пак фигурура на опаковката или някъде на листовка, сложена вътре в кутията може да не е вярна или да е приблизителна... Но ако все пак се случи така, че в резултат на опасна играчка се стигне до инцидент, освен че родителите имат право да я върнат на търговеца, от когото са я закупили и да поискат парите си обратно, също така те могат, но по общия ред, да предявят искане за обещетение за причинените вреди."- обясни Габриела Руменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10