Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли да са опасни детските играчките и как да ги избираме?

Снимка: Активни потребители

В навечерието на Деня на детето на дневен ред пред всеки родител изниква въпросът "Какъв подарък да купя на детето си?" Пазарът от своя страна е богат от към избор на най-различни играчки, но много често зад оригиналната им визия се крие и сериозна опасност за здравето на детето. 

Много е важно, когато избираме стоки за деца, включително и играчки, да бъдем особено внимателни, не само за това колко ще бъдат интересни те за децата, а също така, преди всичко да бъдат и безопасни. Кои са опасните играчки и как да ги познаем? Какви рискове крият и как трябва да бъдат поднесени на пазара?- на тези въпроси отговори Габриела Руменова, създател на платформата "Ние потребителите"

"Всички знаем знака CE, той е знак, че даденото изделие съответства на стандартите за безопасност, а когато говорим за детски играчки има специална директива, всички условия, на които трябва да отговаря, то е също така и европейски стандарт и специален регламент, който касае пък и химичните вещества, които са забранени и съответно нормите, които трябва да бъдат надвишавани и ние така маркирахме и основните рискове. От една страна това са химичните вещества, които могат да доведат до алергии и дори до по-сериозни здравословни проблеми, но също така и чисто конструктивни рискове от типа на това, че може лесно играчката да се раздробява на малки части или пък самата тя да съдържа такива и когато е предназначена за по-малки деца или дори и да не е предназначена за тях, но попадне в ръцете им може да стане опасна. Тук казвам нещо много важно, освен, че самите играчки трябва да отговарят на всички изисквания за безопасност, трябва да внимаваме и за каква възрастова група са предназначени."

Ако родител закупи на детето си играчка, на която не е описано за каква възрастова група е предназначена и след това последва инцидент, има няколко задължителни неща, които родителят да направи.

"Нашият съвет към родителите е да търсят подробна информация за играчките. Ако такава липсва, по-скоро да се въздържат от закупуването на тази играчка, защото това може да означава, че дори и малкото информация, която все пак фигурура на опаковката или някъде на листовка, сложена вътре в кутията може да не е вярна или да е приблизителна... Но ако все пак се случи така, че в резултат на опасна играчка се стигне до инцидент, освен че родителите имат право да я върнат на търговеца, от когото са я закупили и да поискат парите си обратно, също така те могат, но по общия ред, да предявят искане за обещетение за причинените вреди."- обясни Габриела Руменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51