Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честите валежи и грижата за лозята

Снимка: Радио ВИДИН



Хладна и дъждовна пролет, обилни и чести- почти ежедневни валежи, необичайно ниски за началото на юни температури, неустойчиво време- свидетели сме на поредната нетипична година. Как всичко това се отразява на лозята?  Отговорите търсим в "Земята, която ни храни" с Красимира Владимирова- агроном и специалист по лозарство. 

"Това е поредната нетипична година... възникват различни условия, които се отразяват на растенията... Годините са различни, едното лято е прекалено сухо, другото- прекалено влажно, градушките не ни отминават през последните години... Все по-трудно става земеделието. Да не говорим, че сме свикнали с определена вегетация, а когато температурите са по-ниски, и валежите- повече, отколкото са необходими, това първо пречи на обработката, на растителната защита... По това време доста култури цъфтят, а  валежите пречат по време на цъфтеж при овошките, пречи и на пчелите да опрашват, в лозарството когато цъфти не е добре да вали, защото се получава милерандаж, изресяване- все по-малко зърна се оплождат, все по-рехави са гроздовете и самата реколта намалява...   
... Хубавото е, че в лозята цъфтежът на гроздовете е по различно време... От тази гледна точка, при по-родовитите сортове, това е някаква утеха, защото на никого не му е приятно да влага много за растителна защита...  Във влажни години се влага много за растителна защите от глудна точка на гъбите, които се развиват... Хубавото е, че препаратите са с дълга карантина, има препарати, които наистина дават защита на растенията..."     

В сезона на градушките сме, а според специалиста, градушката е по-опасна за млади насаждения, защото няма как да се формира стебло, ударено от градушка. Особено важно е 48 часа след поражение лозовите насаждения да бъдат третирани с 2-процентов бордолезов разтвор, за да се калцират раните. Честите валежи са предпоставка за развитието на мана и гъбни болести, но към момента лозята са защитени - заради ниските температури, казва Красимира Владимирова: 

"Ниските температури помагат- гъбите заразяват при 20-25 градуса, сега лозята са чисти, но е достатъчно едни ден след дъжд да се вдигнат температурите и да се появи заразата за по-малко от 24 часа... Не е добре в рамките на 2-3 часа след третиране да завали... във вятър не се пръска, защото капката изсъхва върху листа, не се пръска и в много горещо време, защото много бързо се изпарява..." 

Не са един и два проблемите при лозарите, но един от основните си остава липсата на работна ръка в сектора. Собствениците на масиви вече осъзнаха, че трябва да си пазят работниците, от които са много зависими, категорична е Красимира Владимирова. От няколко години тя е и преподавател в паралелката по лозарство в училището в село Арчар и смята, че от училищната скамейка могат да излязат добри кадри за лозарството: 

"Практиката я провеждаме в реална работна среда... Децата го вършат с удоволствие питат, искат да знаят- което не  е без значение и са горди, че си изкарват собствени пари... Това е начинът- да се подготвят кадри, които да идат в реална обстановка... Ако е курс по лозарство- не винаги се научава най-важното, а в училище учим почвознание, растителна защита, болести, насекоми, сортове... Събрани така, тези знания правят една съвкупна подготовка на тези млади хора за едно бъдеще в тази професия... Има такива, които биха продължили, има ангажираност от тяхна страна..." 

Най-голямото удовлетворение за Красимира Владимирова е това, че е успяла да предаде любовта към лозята на учениците си, а част от тях искат да са като нея... 

В звуковите файлове чуйте още по-различна ли е грижата за асмите, има ли риск за растенията от повишението на температурите през летните месеци и по-ранното узряване на гроздовете и разбраха ли производителите, че трябва да заложат на местните сортове. 


Наближава средата на юни, а някак не се усеща, че лятото идва. Според синоптиците юни е месецът с най-много валежи в годината, но тази година месечната сума на валежите вече е изпълнена. 
Почвените влагозапаси ще се отразят благоприятно на зимните житни култури, но за зеленчуковите и овощните култури няма да е така. Какво да очакват земеделците- в звуковия файл чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16