Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петков Петков, кмет на Гложене: Най-хубавото в селото са хората

Опожареното преди време читалище е ремонтирано с над 1 милион лева

14
Снимка: радио Видин



Екипът на Радио ВИДИН гостува на красивото, голямо и оживено село Гложене, което се намира в община Козлодуй. То е на 13 км от общинския център, на 67 км от областния - Враца и на 180 км от столицата. Съседни селища са селата Хърлец, Бутан, Софрониево и град Мизия.
Площадът на Гложене е просторен и красив, с бели мраморни плочи. Тук е издигнат паметник на загиналите в Септемврийското въстание. 



Съвсем наблизо е и сградата на кметството, изградена през 1986 година, с красиви и поддържани зелени и цветни площи отпред. 
Общо 2345 са жителите на селото по последното преброяване. В Гложене има училище до 7-и клас, детска градина и ясла. Добре е развито здравеопазването. 
Близостта на АЕЦ "Козлодуй" дава възможност за работа на по-голяма част от населението. През годините на социализма в селото е работила маслобойна, която преработва слънчогледа в олио, както и две мелници. По-късно е изграден цех за преработка на коноп, Конопената фабрика, а след това край Гложене е построен и Хартиено-целулозен комбинат, в който са работили хората от региона. Днес, за съжаление, всичко е разрушено. 
Съборът на селото е на 24 май. Тогава на площада се прави концерт, на който се изявяват самодейци от читалищата, има и заря. Проявите за събора са по инициатива на кмета, с което той се гордее.

Четвърти мандат управник на селото е Петко Петков, който ни посреща в просторния си кабинет. Според него основен проблем за населеното място е инфраструктурата и по-точно пътят, който се стопанисва от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Питам го с какво се гордее от направеното досега:

"Най-много се гордея с възстановяването на читалището. Един милион и 20 хиляди лева се вложиха, но още трябва - за оборудване за сцената, декори, костюми, но основното се свърши. Може да се работи в нормален ритъм... 

В селото има и млади семейства, може би, благодарение на АЕЦ... Инфраструктурата ни е плачевна, пътят е на АПИ. Последните четири години имаше големи четири аварии и станаха проблеми. Не знам какво да очакваме. Сега получаваме 1/12, което не стига за нищо ...

Река Огоста се разлива от време на време, но не сме имали сериозни проблеми... Използва се за риболов и за плажуване лятото... В Хайредин има ВЕЦ, но ние нямаме...

В село Гложене здравеопазването е добре развито. В момента лекарят преглежда в кметството на първия етаж. Имаме Футболен клуб "Септември" (Гложене) - "А" окръжна. Имаме и хандбален отбор, но децата намаляват. Имаме големи традиции в хандбала. Втори станахме на плажен хандбал...

Най-хубавото в село Гложене са хората. Според мен Гложене е центърът на Вселената...", казва кметът Петко Петков. 

Той посочи от какво се нуждае още селото. 

"Основен проблем имаме - да се направи нов гробищен парк, защото старият вече е запълнен, както и да се подмени ВиК канализацията с нова. Една къща падна от наводняване..." Недостигът на работна ръка и техника за поддръжка на зелените площи е също един от текущите проблеми на населеното място. 
 
Красиво и модерно е читалището "Яким Деспотов" в село Гложене. Голям пожар унищожи сградата през лятото на 2018 година. Днес читалището е възстановено, с нови мебели и дограма и желание за творчески изяви, казва Александър Цветков, който е секретар на културното средище от две години. По образование е хореограф-педагог и затова води всички танцови състави към читалището.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00