Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за зъбните импланти

Снимка: архив

Поставянето на зъбни импланти е една от най-предпочитаните и иновативни дентални процедури, когато искаме да възстановим липсващ зъб или група от зъби. Тоест, когато един пациент е изгубил зъб, чрез зъбния имплант се получава това възстановяване, обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист - ортодонт в най-голямата стоматологична клиника в Португалия.

"Говорим за т. нар. имедиатно имплантиране, чрез което веднага след премахването на зъба, може да се постави и зъбният имплант. Има случаи, когато имплантът не може да се постави веднага, трябва да изчакаме заздравителен процес, образуване на кост и тогава говорим за т. нар. късно поставяне на импланта. Възстановяването на цяла челюст е една концепция, наречена "Всичко върху четири". Това е един чудесен метод за възстановяване на изцяло обеззъбени пациенти или в случаите, когато имаме пародонтозни зъби, които не могат да бъдат спасени и съответно трябва да се извадят и да се възстанови това място. Интересното е, че се поставят само 4 зъбни импланта -  два, които са прави, и два наклонени под определен ъгъл, след което възстановяваме изцяло 10-те зъба, първоначално с една временна, но напълно функционална конструкция и след 6 месеца може да се пристъпи към окончателната зъбна конструкция. Най-хубавото на този метод е, че с едно посещение се поставят зъбните импланти и зъбната конструкция. Едно от предимствата на тази техника е, че пациентът не се нуждае от много зъбни импланти, напълно доказано е, че тези 4 импланти могат да носят постоянната конструкция от 10 зъба. Това е много голямо предимство за пациентите и също така, че в деня пациентът си тръгва с тези зъби, тоест не трябва да се изчакват 4, 5 месеца. Другото голямо предимство е, че когато имаме пациент, който прекалено дълго време е бил обеззъбен, тогава костта се стопява и трябва да направим други хирургични интервенции, като поставяне на костно-заместителни вещества и други. А пък при техниката "Всичко върху четири" тези наклонени импланти ги поставяме на мястото, където нямаме кост."
 
Пациентите е необходимо да се грижат за зъбните импланти така, както го правят за собствените си зъби, обясни д-р Борисова:

"Както ние трябва да се грижим за нашите естествени зъби, така трябва да се грижим и за имплантите. Редовното посещение на стоматолог за почистване на зъбен камък трябва да се осъществява и в случаите, когато вече имаме зъбни импланти. Правят се контролни рентгенографии. Изключително важна е хигиената, изключително важни са рентгенографиите, за да видим дали има някакво възпаление на зъбния имплант. При пациенти, при които нямаме някакви заболявани, един контролен преглед на 6 месеца е напълно достатъчен."
 
При някои заболявания към поставянето на зъбни импланти трябва да се подходи много внимателно, каза специалистът:

"Инсулинозависим диабет, когато имаме, автоимунни заболявания, пациент със СПИН, тогава наистина трябва да е контролирано и с по-голямо внимание да се извърши хирургичната интервенция. Също така, когато пациентът има пародонтозни зъби. Представете си, ако поставим имплант между два пародонтозни зъба, съответно този имплант има по-голяма вероятност да развие възпаление, ако пациентът не ходи на контролни прегледи, не премахва зъбната плака и зъбния камък. Но при заболяванията, които споменах, всичко трябва да е контролирано от стоматолога."
 
Процедурата по поставяне на зъбен имплант се счита за успешна, когато 7 години след нейното извършване, не се наблюдава никакъв проблем. По думите на д-р Борисова млад човек, на който е поставен зъбен имплант, може да изкара с него до 60-70-годишна възраст и дори повече.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00