Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински ученик постигна 100 точки на държавен зрелостен изпит

Никола Емилов
Снимка: Радио Видин

Никола Емилов е единственият ученик в област Видин, получил максималните 100 точки на държавния зрелостен изпит по математика. Това е единственият пълен брой точки на тазгодишните матури във Видинско. Зад този успех стоят дълги години упорита работа, каза за Радио ВИДИН възпитаникът на Профилирана природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I". 

Освен отличен ученик, Никола е и много добър баскетболист - капитан на юношеската формация на "Видабаскет", а през последния сезон беше и част от състава на мъжкия отбор на клуба. Според младежа спортът не само по никакъв начин не е попречил на успехите му в училище, а дори напротив. Затова и занапред не смята да се отказва от любимия баскетбол. 

"Като цяло подготовката започва дълги години назад. Това си е, особено по математика, си е един градеж, който не спира като цяло от съвсем ранна възраст и общо взето тук постоянството помага най-много да стигна до този успех", разказа Никола. Допълни, че в математиката му харесва това, че му се отдава лесно, както и отсъствието на субективизъм - все пак е точна наука. 

Никола определя баскетбола като една от най-големите страсти в живота си. 

"Честно казано, според мен, ми помага в математиката поне до най-голяма степен по такъв начин, че мозъкът ми си почива чрез физическата активност. И по този начин съм способен, след физическо натоварване, на още умствено натоварване", обясни дванайсетокласникът. 

Никола вече е приет в университет. Младежът е избрал да учи компютърни науки в техническия университет в град Делфт, Нидерландия, за където му предстои да замине през август. Вече е проверил, че там има и условия да продължи да играе баскетбол.

"Още може би от началото на тази календарна година кандидатствах в два университета в Нидерландия, и двата технически: единият в град Делфт, другият - в Айндховен. И в двата ме приеха, имаше изпит по математика. Но реших да се запиша в техническия в Делфт, защото според мен той е малко по-добър", каза Никола. Допълни, че първоначално се е бил насочил към Англия, където учи и брат му, но след излизането на страната от Европейския съюз и поради невъзможността да му бъде отпуснат студентски кредит и високите такси във висшите училища там, в крайна сметка се спрял на Нидерландия. 

Никола разказа, че е избрал да учи компютърни науки, тъй като смята това за перспективна професия, а и вече е направил първите си стъпки в програмирането. 

"В десети клас, към края, започнах пътеката на "СофтУни" с програмния език Java Script и я изкарах цялата, така че имам подготовката да се насоча в тази сфера", обясни младежът. 

Той допълни, че сферата, в която е избрал да се развива, би му дала възможност да намери добра реализация и в България. 

"Това ми е едно от най-големите желания - да се върна в България след като завърша. Живот и здраве, дано всичко се стече както трябва и да успея да се върна тук", казва дванайсетокласникът. Никола не изключва възможността и един ден да се завърне във Видин. Той разказа, че има доста приятели, които се занимават с програмиране, така че е възможно в бъдеще да създадат нещо заедно в родния си град. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55