Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учител по йога: Практиката променя качеството на живот на всички нива

На 21 юни отбелязваме Международния ден на йога, който се отбелязва за девета поредна година. Йогата е здравословна практика, която е обявена от ЮНЕСКО за част от нематериалното културно и духовно наследство на човечеството. Тя е глобална култура на човечеството, защото знанието, което носи е за всички социални групи, във всички държави, насочена е към отключване на потенциала на човека, а ползите от нея са многообразни и се свеждат до по-фино и дълбоко ниво.

Петър Георгиев от Враца е учител по йога от 1989 година. Той е завършил Националната спортна академия. Учил е три семестъра йога. Петър Георгиев е един от основателите на Българската федерация по йога през 1990 година.

Сатянанда йога е неговата практика, която следва и усъвършенства. Духовният му учител е Свами Сатянанда Сарасвати, а упражненията са насочени към баланс на енергиите в основните аспекти  в човешкото тяло. 

Създава йога център "Арчана" (името означава " уважение, почит към мъдрост и знание") във Враца, който е втори по големина в България. Има и център по йога в Монтана. 

 В групите, които води, преобладават жените. Оказва се, че те са по-сензитивни и емоционални, обяснява Петър Георгиев:

"Жените са по-фини в йогата, по-дълбокото общуване го усещат повече, имат интуитивен усет... Ползата от йога е всеобхватна, не може да кажем, че тя въздейства само върху здравето... Йогата като култура и традиция се е запазила от хиляди години и е стигнала до нас. Тези знания са съхранени и това означава, че науката е с огромен принос в човешкото еволюция... Въздейства на менталния, емоционалния и физически аспекти... Днес йога има принос в развитието и културата на хранене, природата, отношението към себе си и другите... Когато човек отключва своя потенциал, той развива творческото начало в себе си и чувството на удовлетвореност, а това носи вътрешен баланс и здраве. .."


Как йога променя живота на Петър Георгиев: 

"В моя живот йога дойде, когато бях ученик. Имах една травма в гърба и реших да опитам леки упражнения от йога след лекция на Венцислав Евтимов. И след леки упражнения болката изчезна и започнах да се интересувам... Постепенно продължих с йога и пътят продължи, основаване на школи... Липсата на нравствени християнски ценности довежда хората до липса на баланс, губят опората и затова се появяват паник атаки и депресии. Човек, когато няма морални ценности, лесно губи центъра и посоката. В йога традициите това са първите две стъпала - моралните ценности и добродетелите в човек... За мен стана ясно, че в йога остават най-силните..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00