Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стилиян Каменов: Занаятчийските камари останаха в безтегловност след промяната на Закона

8
Стилиян Каменов
Снимка: Радио ВИДИН Архив




Двадесет и девети юни е Празник на българските занаятчии. Определен е с решение на Настоятелството на Националната занаятчийска камара. Отбелязва се от българските занаятчии на църковния празник Петровден.

Във врачанския музей се организират работилници, показващи на децата българските занаяти. Дава им се и възможност да се докоснат до тях, изработвайки артикули от различни материали, разказва Силвия Гарванска, етнограф в музея. 

"Ролята на всички ни е да съхраним и предадем тези свои знания и опит на по-младите, защото това е част от нашата идентичност. Радвам се, че има такава традиция - има все повече и повече деца, които се интересуват от направата на най-различни предмети, било то от вълна, било то от глина или от някакви други природни материали. Интересни са им дейностите, които извършват нашите майстори. Ателиетата ни са пълни целогодишно и ние се учим от тях и така тази традиция се предава."

Председателят на Регионалната занаятчийска камара в Монтана, Стилиян Каменов, обясни за Радио ВИДИН, че някои от занаятите у нас са вече или съвсем изчезнали, или пред изчезване. И за разлика от други години, през тази няма да отбележат празника със специална програма.

"За съжаление, днешният ден не включва никаква програма, тъй като ние сме в намален състав. След промяната на Закона за занаятите, занаятчийските камари останаха в една безтегловност, а и в последните няколко години въобще на никой не му е до занаятчийството в България. В годините ние сме правили подобаващи тържества, но точно тази година няма да го отбележим по подходящ начин."

Около 876 души са занаятчиите в Регионалната занаятчийска камара в Монтана при последното преброяване, казва още Каменов. В редиците им постъпват не много майстори, някои занаяти дори вече изчезват, казва  още той. 

Стела и нейната дъщеря
Противоположен пример е Стела от Видин, която обработва кожа, прави кожени изделия, като скоро ще започне да изработва и цървули. Занимава се с бродерия и вярва, че най-хубавите творения са тези, в които влагаш себе си. А за да не загуби себе си след години, както тя самата споделя, прави участник във всичко това и 5-годишната ѝ дъщеря. И вярва, че щом порасне, тя ще продължи делото ѝ. 

"Виждайки ме да правя тези неща, иска и тя. Тя е на 5 години, но обича да работи с ръцете си. Затова ѝ купих и детско грънчарско колело, с което може да се обработва глина. Много ѝ харесва, но много зависи и от самия родител - как възприема тези традиции и дали ще гледа на тях като нещо преходно, или ще иска децата му да запазят и да знаят за какво служат и какво представляват тези традиции."





Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25