Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стилиян Каменов: Занаятчийските камари останаха в безтегловност след промяната на Закона

8
Стилиян Каменов
Снимка: Радио ВИДИН Архив




Двадесет и девети юни е Празник на българските занаятчии. Определен е с решение на Настоятелството на Националната занаятчийска камара. Отбелязва се от българските занаятчии на църковния празник Петровден.

Във врачанския музей се организират работилници, показващи на децата българските занаяти. Дава им се и възможност да се докоснат до тях, изработвайки артикули от различни материали, разказва Силвия Гарванска, етнограф в музея. 

"Ролята на всички ни е да съхраним и предадем тези свои знания и опит на по-младите, защото това е част от нашата идентичност. Радвам се, че има такава традиция - има все повече и повече деца, които се интересуват от направата на най-различни предмети, било то от вълна, било то от глина или от някакви други природни материали. Интересни са им дейностите, които извършват нашите майстори. Ателиетата ни са пълни целогодишно и ние се учим от тях и така тази традиция се предава."

Председателят на Регионалната занаятчийска камара в Монтана, Стилиян Каменов, обясни за Радио ВИДИН, че някои от занаятите у нас са вече или съвсем изчезнали, или пред изчезване. И за разлика от други години, през тази няма да отбележат празника със специална програма.

"За съжаление, днешният ден не включва никаква програма, тъй като ние сме в намален състав. След промяната на Закона за занаятите, занаятчийските камари останаха в една безтегловност, а и в последните няколко години въобще на никой не му е до занаятчийството в България. В годините ние сме правили подобаващи тържества, но точно тази година няма да го отбележим по подходящ начин."

Около 876 души са занаятчиите в Регионалната занаятчийска камара в Монтана при последното преброяване, казва още Каменов. В редиците им постъпват не много майстори, някои занаяти дори вече изчезват, казва  още той. 

Стела и нейната дъщеря
Противоположен пример е Стела от Видин, която обработва кожа, прави кожени изделия, като скоро ще започне да изработва и цървули. Занимава се с бродерия и вярва, че най-хубавите творения са тези, в които влагаш себе си. А за да не загуби себе си след години, както тя самата споделя, прави участник във всичко това и 5-годишната ѝ дъщеря. И вярва, че щом порасне, тя ще продължи делото ѝ. 

"Виждайки ме да правя тези неща, иска и тя. Тя е на 5 години, но обича да работи с ръцете си. Затова ѝ купих и детско грънчарско колело, с което може да се обработва глина. Много ѝ харесва, но много зависи и от самия родител - как възприема тези традиции и дали ще гледа на тях като нещо преходно, или ще иска децата му да запазят и да знаят за какво служат и какво представляват тези традиции."





Повече по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20