Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се създава гора

7
Снимка: Радио ВИДИН

Държавно горско стопанство /ДГС/- Берковица е разположено на площ от 28 хиляди хектара горска територия. Средното годишно ползване е около 26 хиляди кубика дървесина. Традиционно всяка година се извършва залесяване на горски площи, в ниските части и с тополови насаждения. Горското стопанство стопанисва един от трите разсадника на територията на Северозападното държавно предприятие- Враца. Разсадникът е създаден през 1929 година. Годишно  произвежда над 100 хиляди фиданки, които се използват от горски стопанства за залесяване. В разсадника се отглеждат, бял бор, черен бор, ела, смърч, зимен дъб, благун, цер, обикновен кестен, конски кестен и други.

На организираното за журналисти посещение в горския разсадник "Ашиклар"  беше показано как от семе или жълъд се получава готова фиданка за залесяване. Този процес изисква много усилия, тъй като всички дейности се извършват ръчно. Това включва засаждане, плевене, пръскане, поливане", сподели Александър Драгиев- директор на ДГС- Берковица.

"Площта на разсадника е 83 декара. Първоначалната площ му е била 15 декара, след което постепенно са закупувани нови земи и се разширява дейността на стопанството. За да се създаде една млада гора или една горска култура са необходими първо, да се добият семена от зрели дървета. При иглолистните видове семената се добиват от шишарки, които са добили полова зрялост. При широколистните видове фиданките се произвеждат от жълъди. Жълъдите са добиват като са узрели и са паднали под дърветата. След добива на семената, се изпращат в семеконтролни станции, за да се определи качеството им и чистотата на кълняемост. Следващата стъпка след събиране на семената, е засяване на семената в семенищни лехи, от които произлизат младите фиданки", разказа Александър Драгиев- директор на ДГС- Берковица.

Като най- важен етап от залесяването бе посочен изборът на подходящ вид за съответния терен и правилните грижи за насажденията.

"В момента работим с 9 собствени работника, които са сезонни. Назначаваме ги за завършване на определена работа. Те основно се грижат по различните операции, които се извършват - засяване на семена, чистене, окопаване, плевене на създадените семенища. В момента тече окопаване в семенищните лехи. Също така имаме създадени школи от обикновена ела, която основно  се използва за коледни елхи, продаваме на граждани", каза заместник директорът на ДГС- Берковица Маргарита Новкова.

Поникналите семена остават две години в семенищата, след това се пикират в школи. Школите са площ, в която  фиданките се садят на определено  разстояние, за да им се подсигури повече простор и почвени условия за да станат едроразмерни фиданки. От школите фиданките могат да се изваждат с бали с по-голямо количество пръст. Те се опаковат по подходящ начин и така се цели по-доброто прихващане на фиданките. Дръвчетата от школите се използват предимно за озеленяване на паркове и градини, а семенищните за създаване на горските култури.

"Ние работим с дългогодишни наши стари работници, добре обучени, с добра квалификация. Хора, които обличат гората и полагат грижите от сърце", допълни Маргарита Новкова.

Как се залесява ръчно показаха служители на ДГС в Берковица на терен в землището на село Черешовица. За да не бъде обхванат масивът нагоре, на него е извършена санитарна сеч на заболяла от гъбично заболяване иглолистна култура. Теренът се залесява с цер, благун и зимен дъб- дървесни видове, подходящи за района. 

"Изчистихме площта и започна направата на тераси. При терени с подобен наклон над 20 градуса без да се взима предвид дървесният вид задължително се правят тераси. Терасите са 40 сантиметра широки и се копаят поне 20-30 сантиметра на дълбочина. Почвата се разрохква хубаво, за да има по- високо прихващане и по- лесно растението да се приспособи. Тук самата природа ни е подсказала донякъде каква ще бъде бъдещата гора след години", каза Викторио Илиев - помощник лесничей в ДГС- Берковица.

За така вече създадената млада гора, наречена горска култура, грижите на лесовъда не спират. В продължение на 5 години младите фиданки се окопават и се премахват плевелите и дървесните храсти, които са по- бързо растящи. 

Горските надзиратели правят обходи на своите участъци и при най- малкото наличие на някакво заболяване веднага се изготвят нуждите документи за сеч, за предотвратяване на по-големи масови нападения примерно, от насекомни вредители, допълни Александър Драгиев.

Намалял е незаконният добив на дървесина, което Директорът на горското стопанство обясни със засиления контрол и продажбата на дърва, добити на склад, които са на по-ниски цени. През миналата 2022 година ДГС - Берковица е продало 16 хиляди пространствени кубика дървесина на физически лица.

Тази година за залесяване са планирани 26 декара предимно с широколистни видове, в землищата на селата Черешовица, Котеновци, Спанчевци. Залесяването е по проект Северозападно държавно предприятие - Враца. На 527 ще се извърши отглеждане на млади насаждения, което се състои от премахване на нежеланите дървесни видове, оставяне на такива с ценно значение и качество на короната и стъблата. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие, изпълнено..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05