Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се създава гора

7
Снимка: Радио ВИДИН

Държавно горско стопанство /ДГС/- Берковица е разположено на площ от 28 хиляди хектара горска територия. Средното годишно ползване е около 26 хиляди кубика дървесина. Традиционно всяка година се извършва залесяване на горски площи, в ниските части и с тополови насаждения. Горското стопанство стопанисва един от трите разсадника на територията на Северозападното държавно предприятие- Враца. Разсадникът е създаден през 1929 година. Годишно  произвежда над 100 хиляди фиданки, които се използват от горски стопанства за залесяване. В разсадника се отглеждат, бял бор, черен бор, ела, смърч, зимен дъб, благун, цер, обикновен кестен, конски кестен и други.

На организираното за журналисти посещение в горския разсадник "Ашиклар"  беше показано как от семе или жълъд се получава готова фиданка за залесяване. Този процес изисква много усилия, тъй като всички дейности се извършват ръчно. Това включва засаждане, плевене, пръскане, поливане", сподели Александър Драгиев- директор на ДГС- Берковица.

"Площта на разсадника е 83 декара. Първоначалната площ му е била 15 декара, след което постепенно са закупувани нови земи и се разширява дейността на стопанството. За да се създаде една млада гора или една горска култура са необходими първо, да се добият семена от зрели дървета. При иглолистните видове семената се добиват от шишарки, които са добили полова зрялост. При широколистните видове фиданките се произвеждат от жълъди. Жълъдите са добиват като са узрели и са паднали под дърветата. След добива на семената, се изпращат в семеконтролни станции, за да се определи качеството им и чистотата на кълняемост. Следващата стъпка след събиране на семената, е засяване на семената в семенищни лехи, от които произлизат младите фиданки", разказа Александър Драгиев- директор на ДГС- Берковица.

Като най- важен етап от залесяването бе посочен изборът на подходящ вид за съответния терен и правилните грижи за насажденията.

"В момента работим с 9 собствени работника, които са сезонни. Назначаваме ги за завършване на определена работа. Те основно се грижат по различните операции, които се извършват - засяване на семена, чистене, окопаване, плевене на създадените семенища. В момента тече окопаване в семенищните лехи. Също така имаме създадени школи от обикновена ела, която основно  се използва за коледни елхи, продаваме на граждани", каза заместник директорът на ДГС- Берковица Маргарита Новкова.

Поникналите семена остават две години в семенищата, след това се пикират в школи. Школите са площ, в която  фиданките се садят на определено  разстояние, за да им се подсигури повече простор и почвени условия за да станат едроразмерни фиданки. От школите фиданките могат да се изваждат с бали с по-голямо количество пръст. Те се опаковат по подходящ начин и така се цели по-доброто прихващане на фиданките. Дръвчетата от школите се използват предимно за озеленяване на паркове и градини, а семенищните за създаване на горските култури.

"Ние работим с дългогодишни наши стари работници, добре обучени, с добра квалификация. Хора, които обличат гората и полагат грижите от сърце", допълни Маргарита Новкова.

Как се залесява ръчно показаха служители на ДГС в Берковица на терен в землището на село Черешовица. За да не бъде обхванат масивът нагоре, на него е извършена санитарна сеч на заболяла от гъбично заболяване иглолистна култура. Теренът се залесява с цер, благун и зимен дъб- дървесни видове, подходящи за района. 

"Изчистихме площта и започна направата на тераси. При терени с подобен наклон над 20 градуса без да се взима предвид дървесният вид задължително се правят тераси. Терасите са 40 сантиметра широки и се копаят поне 20-30 сантиметра на дълбочина. Почвата се разрохква хубаво, за да има по- високо прихващане и по- лесно растението да се приспособи. Тук самата природа ни е подсказала донякъде каква ще бъде бъдещата гора след години", каза Викторио Илиев - помощник лесничей в ДГС- Берковица.

За така вече създадената млада гора, наречена горска култура, грижите на лесовъда не спират. В продължение на 5 години младите фиданки се окопават и се премахват плевелите и дървесните храсти, които са по- бързо растящи. 

Горските надзиратели правят обходи на своите участъци и при най- малкото наличие на някакво заболяване веднага се изготвят нуждите документи за сеч, за предотвратяване на по-големи масови нападения примерно, от насекомни вредители, допълни Александър Драгиев.

Намалял е незаконният добив на дървесина, което Директорът на горското стопанство обясни със засиления контрол и продажбата на дърва, добити на склад, които са на по-ниски цени. През миналата 2022 година ДГС - Берковица е продало 16 хиляди пространствени кубика дървесина на физически лица.

Тази година за залесяване са планирани 26 декара предимно с широколистни видове, в землищата на селата Черешовица, Котеновци, Спанчевци. Залесяването е по проект Северозападно държавно предприятие - Враца. На 527 ще се извърши отглеждане на млади насаждения, което се състои от премахване на нежеланите дървесни видове, оставяне на такива с ценно значение и качество на короната и стъблата. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18