Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещите вълни и рисковете за здравето

Снимка: Радио Видин

Горещите вълни са едно от най-опасните екстремни метеорологични явления, предупреди Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи. По думите ѝ те засягат все по-често и особено силно по-южните страни, каквато е и България и се превръщат в сериозна заплаха за общественото здраве. Данните показват, че в Европа миналото лято повече от 60 000 души са загинали заради горещините. В България са починали близо 1300 души, което е два пъти повече от загиналите в катастрофи. 

"Има различни дефиниции на термина "гореща вълна", но ние сме приели три последователни дни с максимални температури над 30 градуса. В България дори се смята, че ден с температура над 32 градуса, максимална температура, е горещ ден. Искам да обърна внимание, че жълт код се обявява при 34 градуса, така че има малко несъответствие и затова хората трябва да бъдат внимателни... Опасностите са по отношение на здравето, повишена пожароопасност, по отношение на транспорта. По отношение на здравето има няколко опасни ситуации, например топлинните крампи, топлинното изтощение и най-тежката - топлинен удар...", каза Зорница Спасова.

За настъпването на топлинен удар обикновено подсказват няколко основни признака. Сред тях са спиране на потенето, температура на тялото над 40 градуса, главоболие, дезориентиране, гадене, повръщане. 

"На слънце е по-горещо, но дори на сянка можем да получим топлинен удар, защото това вече е свързано с температурата на околната среда. Идеята е, че ако няколко поредни дни изпитваме топлинен дискомфорт, тогава вече може да се получи такъв срив, затова е необходимо да се разреждат тези периоди с периоди, в които стоим в охладени, климатизирани помещения. Даже в Китай четох, че се отварят даже бомбоубежища, където могат да се скрият хората за няколко часа на ден. Поне 3 часа на ден трябва да прекарат в климатизирани помещения, ако хората не разполагат с климатик в дома си", съветва специалистът.

Няколко са рисковите групи. В тях попадат хората, които не могат да си позволят климатици в дома, бременни жени, възрастни хора, както и хора, които работят на открито, или които работят на места, където има допълнителен източник на топлина. Бездомните, наркозависимите, злоупотребяващите с алкохол, хората с психични разстройства и малките деца също са сред тях.

Зорница Спасова отправи препоръки как сами да се пазим от горещините и разясни какво е необходимо да бъде предприето от трудовите и здравните служби у нас. 

"Ние можем да пием повече вода, да приемаме по-лека храна, да ограничим физическата активност, да не излизаме на слънце, да ползваме шапка и леки дрехи. Може да си носите портативно вентилаторче и задължително да прекарате няколко часа в климатизирани помещения. Работодателите могат да адаптират работните часове - да започнат работа по-рано или да съкратят работния ден по време на гореща вълна. Мисля, че в трудовото законодателство има такива разпоредби. Тепърва трябва да се актуализира това законодателство, защото все по-чести ще бъдат тези горещи вълни и все по-голям ще бъде този проблем за трудовата медицина. Здравните власти трябва да изпълняват планове за защита на населението при горещо време и те на първо място трябва да бъдат разписани. Национален план, доколкото знам, няма разписан и е необходимо да се направи такова нещо."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00